Firefox 92 Duyuruldu; İşte Yenilikler

Firefox 92 Duyuruldu; İşte Yenilikler
Firefox 92 duyuruldu. Windows ve Android'de WebRender grafik hızlandırmasını dahil yeni özellikleri sağlıyor. Mozilla Firefox en popüler tarayıcılardan...

Firefox 92 duyuruldu. Windows ve Android'de WebRender grafik hızlandırmasını dahil yeni özellikleri sağlıyor. Mozilla Firefox en popüler tarayıcılardan biridir. Bu, tarayıcının neredeyse isteğe göre uyarlanabileceği çok sayıda uzantıdan kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, üretici Mozilla, programına her dört haftada bir, genellikle yeni işlevler getiren büyük bir güncelleme sağlar. Üretici, Firefox 91 ile sözde Enhanced Cookie Clearing'i güçlendirdikten sonra, şimdi en son güncellemeyle grafik turboyu ateşliyor.

Firefox 92: WebRender ile grafik turbo

"WebRender" ile Mozilla, bir süredir yaşlanan tarayıcı ustaları için donanım tabanlı grafik hızlandırma üzerinde çalışıyor. Fark edilir derecede daha hızlı bir sayfa yüklemesi sağlamalıdır, ancak uygun bir grafik kartı gerektirir. Durumun sizin için böyle olup olmadığını, "Grafikler" ve "Birleştirme" altındaki destek hakkında bilgi sayfasında görebilirsiniz. Burada "WebRender" girişi görünüyorsa, Firefox'unuz hızlandırılmıştır. Küçük düşürücü: Şimdiye kadar, teknoloji yalnızca Windows ve Android altında kullanılabilir. Firefox'u iOS veya Linux'ta kullanan hiç kimse bundan henüz faydalanamıyor.

Daha fazla iyileştirme

Beta sürüm notlarına göre Firefox 92, diğer şeylerin yanı sıra aşağıdaki yeni özellikleri de getiriyor. Güvenlik yamaları gibi daha fazla ayrıntı, kararlı sürümün resmi sürüm notlarında yakında sunulacak.

  • AVIF görüntü formatı: Yeni grafik formatı, AV1 video codec bileşenine dayanmaktadır ve web sitelerinin önceki formatlara kıyasla önemli miktarda bant genişliği tasarrufu yapmasına izin vermelidir. Ayrıca AVIF, şeffaflık gibi gelişmiş özellikleri destekler.
  • HTTPS: Firefox, uzun süredir web sitelerinin güvenli HTTPS sürümüne otomatik yeniden yönlendirme sunuyor. Sürüm 92 ile Mozilla, bu tür şifrelemelerin algılanmasını iyileştirdi.
  • Mac: Mac kullanıcıları artık doğrudan Firefox menüsü aracılığıyla işletim sisteminin paylaşım işlevine erişebilir.

Güncelleme Nasıl Yüklenir

Firefox 92'nin Windows sürümünü yüklemek için, üç çizgili menüde Yardım ve Firefox Hakkında'yı tıklayın. Güncelleme yüklendikten sonra, güncellemeyi tamamlamak için Firefox'u Yeniden Başlat'a tıklayın. 92 sürümünün kullanıma sunulması henüz başladığından, güncelleme henüz sizin için mevcut olmayabilir. Sürüm çıktığında yeni özelliklere sahip olabilirsiniz.

Son Haberler