Firefox 93 Yayınlandı; İşte Yenilikler

Firefox 93 Yayınlandı; İşte Yenilikler
Moziila, Firefox'un yeni sürümünü yayınladı. Firefox 93 ile Mozilla ilginç işlevler sunuyor. Ayrıca, az belleğe sahip sistemlere göz kulak olabilir ve...

Moziila, Firefox'un yeni sürümünü yayınladı. Firefox 93 ile Mozilla ilginç işlevler sunuyor. Ayrıca, az belleğe sahip sistemlere göz kulak olabilir ve belleğiniz biterse sekme koruyucu işlevi uygulayabilirsiniz. Mozilla, şifre yöneticileri konusunu da zorluyor, Android kullanıcıları burada büyük bir güncelleme alıyor.

Firefox 93 hazır ve Windows, macOS ve Linux için ücretsiz olarak indirilebilir. Gerçekten harika olan şey, Mozilla'nın dört haftada bir tarayıcıya ilginç yenilikler eklemeyi başarmasıdır. Ayrıca başka küçük yenilikler, hata düzeltmeleri ve tabii ki güvenlik güncellemeleri de var.

Önümüzdeki birkaç gün içinde Firefox 93, güncelleme işlevi aracılığıyla sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir.

Küçük bellek: Firefox sekme boşaltma getiriyor

Elbette, her zaman yeni işlevler getirebilir ve böylece tarayıcının kapsamını genişletebilirsiniz. Ama hepsi bu kadar değil.Yeni sürümlerde mevcut sorunların da ortadan kaldırılması gerekiyor. Diğer şeylerin yanı sıra, önemli bir sorun Firefox 93 ile ilgilidir. Birçok açık sekmede bellek azalıyorsa, bazen yetersiz bellek çökmeleri meydana gelir. Ayrıca tabii ki yüksek RAM tüketimi de genel olarak bir sorun.

RAM'i yükseltmenin can sıkıcı yan etkileri olabilir, çünkü bazen yalnızca etkilenen sekmeler değil, tüm tarayıcı çöker ve veriler kaybolur. Bu nedenle, az RAM'e sahip sistemlerde daha kararlı çalışmak için Mozilla, Firefox için son erişimi ve mevcut bellek gereksinimini hesaba katan bir sekme boşaltma getiriyor.

Bu, çökmelere karşı koruma sağlamalı ve elbette RAM tüketimini de azaltmalıdır. Etkilenen sekmelere tekrar ihtiyaç duyulursa, içeriği yeniden yüklemek için farenin bir tıklaması yeterli olmalıdır. Firefox 93, bu yeniliği yalnızca Windows için getiriyor, Linux ve macOS için işlev yakında sunulacak. Sonraki sürümler için "about: unloads" başlığı altında bir genel bakış da planlanmıştır.

Firefox 93'te daha fazla yeni özellik

AVIF desteği: Oldukça yeni grafik formatı AVIF (AV1 Görüntü Dosyası Formatı) aslında Firefox'ta uzun süredir çalışıyor olmalıydı ve destek zaten kaputun altında açılabilirdi. AV1 video codec bileşenini temel alır ve JPG veya WebP ile aynı görüntü kalitesini sunduğundan, ancak önemli ölçüde daha az depolama alanı gerektirdiğinden yeni bir umut ışığı olarak kabul edilir. Firefox 77'de zaten bir ilk uygulama vardı, bu arada Mozilla onu genişletti. Diğer şeylerin yanı sıra Netflix, film ve dizilere genel bakış için AVIF kullanmayı planlıyor. Firefox 93'te AVIF desteği artık varsayılan olarak açıktır.

Şifre yöneticisi: Firefox kullanıcıları uzun zamandır şifrelerini tarayıcılarına kaydedebiliyor ve tüm platformlarda senkronize edebiliyorlar. Firefox 93'ün Android sürümü burada genişletiliyor.Sadece şifreleri kullanmak yerine, uygulama tam bir şifre yöneticisine dönüşüyor. Ayrıca hareket halindeyken yeni şifreler oluşturabilir ve hatta bunları diğer uygulamalarla birlikte kullanabilirsiniz.

PDF formları: Firefox 93'e entegre edilmiş PDF görüntüleyici artık formları doldururken kullanıcıları daha da iyi destekliyor. Bankalar tarafından sıklıkla kullanılanlar gibi XFA'ya dayalı formlar da desteklenir.

İndirme koruması: Şifrelenmemiş bağlantılar üzerinden yapılan indirmeler, Firefox 93'ten itibaren engellenir. Ayrıca Mozilla, indirme panelini optik olarak ayarlamıştır.

Şifreleme: 3DES'e dayalı TLS şifrelemesi kapatılır. Yalnızca güncel olmayan TLS sürümlerini açıkça etkinleştirirseniz kullanabilirsiniz.

Mac: Mac kullanıcıları, Firefox'u takılı DMG görüntülerinden de başlatabilir. Burada veri kaybı olmaması için Firefox açıkça kullanıcıların tarayıcıyı kurmak isteyip istemediğini soruyor.

Güvenlik: Firefox 93, güvenlik açıklarını tekrar kapatır. Mozilla açıklamaları yayınlar yayınlamaz tam olarak hangilerini sunacağız.

Geliştiriciler: Geliştiriciler için Firefox 93'teki yenilikler bu web sitesinde özetlenmiştir.

Son Haberler