Ford Otomobil Fabrikası Kapatılıyor! Küresel Çip Krizi Ford Otomobillerini de Vurdu!

Ford Otomobil Fabrikası Kapatılıyor! Küresel Çip Krizi Ford Otomobillerini de Vurdu!
Teknolojik ürünlerin ihtiyaç duyduğu çiplerle ilgili kriz sürüyor. Pandemiyle beraber başlayan bu krizin sonunda ekran kartı, akıllı telefon, teknolojik...

Teknolojik ürünlerin ihtiyaç duyduğu çiplerle ilgili kriz sürüyor. Pandemiyle beraber başlayan bu krizin sonunda ekran kartı, akıllı telefon, teknolojik cihazlar ve otomobillerin üretiminde ciddi sorunlar yaşandı. Son günlerde ise ABD otomobil üreticisi Ford'un belli başlı sıkıntılar yaşadığı öğrenildi. Çip bulamadığı için Avrupa'da en önemli üretim merkezlerinden birindeki fabrikasını kapatacak. Almanya'da üretim yaparak tüm dünyaya satış yapan şirket, Köln'deki fabrikasını kapatma kararı aldı.

Ford Fabrikası Kapatılıyor!

Ford, uzun yıllardır otomobil üretimi ile adından söz ettiriyordu. Ancak şirketin aldığı karar sonunda ABD merkezli Ford, artık Köln'de üretim yapmayacak. Otomobil üretimi konusunda Almanya'daki ürettiği otomobiller büyük öneme sahipti. Satışlarının önemli kısmını da buradan gerçekleştiriyordu. Ancak yaşanan bazı gelişmeler şirketin önünü kapattı. Küçülmeye gidip gitmeyeceği konusunda bazı sorular soruluyor. Yıllardır piyasaya hakim olan birkaç otomobil şirketinden biri olması nedeniyle hemen pes etmeyeceği vurgulanıyor. Peki Ford fabrikası neden kapatıldı?

Ford Çip Sıkıntısı Çekiyor

Ford'un Almanya Köln'deki fabrikasını kapatma nedeni çip sıkıntısı çekmesinden kaynaklanıyor. Pandemiden sonra pek çok sektörü vuran çip krizi çözülene kadar şirketin fabrikayı açmayacağı belirtildi. Yarı iletken çip bulunamadığı için daha önce de ara vermişti.

Daha Önce de Üretime Ara Verdi

Ford, daha önce Fiesta modeli için yarı iletken çip sıkıntısı yaşadığı için fabrikanın üretimine ara vermişti. Böylelikle geçici bir hamle yaptığı anlaşılıyor. Fabrikanın kalıcı olarak kapatılması mümkün gözükmüyor. Çünkü yarı iletken çip tedariki konusundaki sorun düzeldiğinde şirketin satışları ve üretim hızı da artacaktır.

Ford Küçülmeye Gider mi?

Ford şirketinin küçülmeye gitme ihtimali de bulunuyor. Ancak şirketin böyle bir riski göze almayacağı düşünülüyor. Sahip olduğu gücü azaltması ve küçülmeye giderek imajını çizdirmesi pek de mümkün değil. Bu riske girmeyeceği gibi kazançlarının düşmesini de istemeyecektir. Bir şekilde çip krizinin çözülmesi için girişimlerde bulunabilir. Yarı iletken çiplerin bu kadar değerli olduğu yıllarda pek çok şirket alternatif çözümler arıyor. Tedarik konusunda şanslı olanlar ise üretimlerini aksatmadan devam ediyor. Ancak genel olarak bu krizin sürdüğü bilinmekte.

Çip Krizi Önümüzdeki Yıl Bitebilir

Yarı iletken çip krizinin 2021 yılı boyunca devam edeceği düşünülmekte. Ancak 2022 yılının ilk yarısı bittiğinde çip krizine dair önemli bir azalma yaşanması muhtemel. Anlaşılan o ki yarı iletken çip tedariki konusunda bir yıl daha ciddi sıkıntılar yaşanacak. Ancak sonrasında üretim hızı artarak bir şekilde yarı iletken çip sağlanabilecek. Şirketlerin tedarik sorunlarını ele alarak üretim yaptığı göz önünde bulunulursa Ford'dan bir yıllığına geçici üretim durdurma kararı gelebilir. Elbette tüm fabrikaları kapanmaz ancak önemli fabrikaları askıya alması muhtemel.

Son Haberler