Geekbench'te Yeni Qualcomm Snapdragon Çipi Görüldü

Geekbench'te Yeni Qualcomm Snapdragon Çipi Görüldü
Qualcomm'un Snapdragon 898 olarak adlandırıldığı iddia edilen bir sonraki üst düzey çipi, ilk kez kıyaslama web sitesi Geekbench'te tespit edilmiş olabilir.Listeyle...

Qualcomm'un Snapdragon 898 olarak adlandırıldığı iddia edilen bir sonraki üst düzey çipi, ilk kez kıyaslama web sitesi Geekbench'te tespit edilmiş olabilir.

Listeyle ilk karşılaşan Sızdıran Abhishek Yadav, çipin Samsung'un 4nm üretim sürecinde üretildiğinden bahsetmişti. Bu, Güney Koreli şirketin 5nm teknolojisine göre yinelenen bir gelişme olması ve daha iyi performans sağlaması dışında, Samsung'un 4nm düğümü hakkında pek bir şey bilinmese de zaten bekleniyordu.

En son Geekbench listesi bunu yansıtmıyor, çünkü muhtemelen SoC hala test aşamasında. Bu özel giriş, görünüşte Android 12 çalıştıran V2102A kod adlı bir Vivo telefon içindir.

Çip, bir Lenovo yöneticisinin yakın zamanda Snapdragon 888'in Adreno 660 GPU'suna göre önemli bir yükseltme olacağını iddia ettiği Adreno 730 GPU'ya sahip.

Sızıntı yapan kişi, Snapdragon 898'i Geekbench'te gördüğünü iddia ediyor, ancak bilgiler zaten bildiklerimizle tam olarak örtüşmüyor.

Kıyaslama web sitesinde görülen Snapdragon 898 yongası, 2.42 GHz'de saat hızına sahip bir çekirdeğe - sözde Arm's Cortex-X2'ye, üç orta seviye CPU'ya - muhtemelen Arm's Cortex-A710 - 2.17 GHz'e kadar frekanslara ve dört yüksek verimli çekirdeğe sahip - muhtemelen Cortex-A510 - 1.79GHz'de çalışıyor.

Teorik olarak, çekirdekler çok daha yüksek hızlara sahip ve bu nedenle çipin sırasıyla 720 ve 1.919 tek çekirdekli ve çok çekirdekli puanları, Snapdragon 898'in performansı hakkında herhangi bir sonuç çıkarmak için kullanılmamalıdır.

Söz konusu çipin görünüşte en yeni v9 tasarımlarına değil, eski ARMv8 mimarisine dayandığı göz önüne alındığında, bunun Snapdragon 898 olmaması da oldukça muhtemel.

Bir rapora göre, Snapdragon 898'in birincil Kryo 780 çekirdeği, yaklaşık 3.09GHz saat hızları sunacak. Snapdragon 888'in Plus sürümü, maksimum 2.995GHz saat hızına sahiptir.

Çip görünüşte dahili olarak SM8450 olarak biliniyor ve Qualcomm'un 4nm X65 5G modemini entegre edecek. Gelecek yılın premium Android telefonlarına güç vermesi bekleniyor.

Son Haberler