Google "2 Adımlı Doğrulama" istatistiklerini açıkladı

Google "2 Adımlı Doğrulama" istatistiklerini açıkladı
Google, 2 adımlı doğrulama kullanan kullanıcıların, kullanmayanlara göre çok daha güvenli olduğuna dair yeni bir açıklama yayınladı!

Geçen yıl Google, kullanıcıların hesaplarında iki adımlı doğrulama (2SV) kurmasına ve bunları otomatik olarak kaydetmeye başlamasına olanak tanıyan bir özellik sunmuştu. Bu güncellemeden sonra 2 adımlı doğrulamayı etkinleştiren kullanıcıların yalnızca şifre kullanan kullanıcılara kıyasla hesap ihlallerinin %50 oranında azaldığını bildirildi.

2021'in son üç ayında Google, iki adımlı doğrulama veya 2SV olarak adlandırdığı özelliğe 2 milyon YouTube kullanıcısının yanı sıra 150 milyon hesap sahibini otomatik olarak kaydettirdi. Bu güvenlik işlemi genellikle bir şifreyi, bir Google uygulamasındaki onay mesajı veya bir donanım güvenlik anahtarı gibi ikinci bir giriş sorgulamasıyla birleştiriyor.

Görünene göre sistemin gerekli tutulması işe yaradı. Google, bir blog yayınında 2 Adımlı Doğrulama hesaplarında, yalnızca şifreli hesaplara göre yarı yarıya daha az oranda hesap güvenliğinin ihlal edildiğini açıkladı.

Google, "Bu düşüş, ikinci bir doğrulama biçimine sahip olmanın verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi korumada ne kadar etkili olabileceğini çok iyi anlatıyor" diyor ve devam ediyor: "2 Adımlı Doğrulama'yı açın (yoksa biz açacağız!), çünkü şifrenizin ele geçirilmesi durumunda her şey tehlikeye girecek."

Google, kullanıcılarını daha güçlü bir giriş sistemine yönlendirmek için haklı sebeplere sahip. Milyarlarca Gmail, Google Workspace ve YouTube hesap sahibi var. İnsanlardan bilgi çalmak için genellikle sosyal mühendislik hileleri kullanan bilgisayar korsanları için Google cazip bir hedef. Ve Gmail gibi e-posta hesaplarının korunması özellikle önemlidir. Diğer şifrelerin sıfırlanması genellikle e-posta yoluyla yapılır, bu nedenle güvenliği ihlal edilmiş bir e-posta hesabı başka saldırılara yol açabilir.

Son Haberler