Google, Apple'ın Varsayılan Arama Motoru Olmak İçin Ne Kadar Ödüyor?

Google, Apple'ın Varsayılan Arama Motoru Olmak İçin Ne Kadar Ödüyor?
Apple, dünyanın önde gelen mobil şirketlerinden biridir, bu da sonunda kendisine bağlı büyük bir kullanıcı tabanına sahip olduğu anlamına gelir ve bu...

Apple, dünyanın önde gelen mobil şirketlerinden biridir, bu da sonunda kendisine bağlı büyük bir kullanıcı tabanına sahip olduğu anlamına gelir ve bu nedenle Google, Apple için varsayılan arama motoru olma şansını kaçırmaz.

Ancak, bu dünyada hiçbir şey bedava olmadığı ve tüm bunların bir bedeli olduğu için Google, arama motorunu Apple'ın varsayılan motoru olarak tutmak için en uzun süredir Apple'a ödeme yapıyor.

Google, iPhone, iPad ve Mac için varsayılan arama motoru olması için 2020'ye kadar Apple'a yaklaşık 10 milyar dolar verdi, ancak fiyatların daha da yükselebileceği yönünde haberler var. Bernstein Analistleri bir raporda, Apple'ın kamuya açık başvuru verilerine ve Google'ın TAC ödemelerine dayanarak, iki teknoloji devi arasındaki işbirliğinin 2021'de 15 milyar dolara kadar çıkabileceğini ve 2022'de 18 ila 20 milyar dolara çıkmanın mümkün olduğunu belirtti. Çok para gibi görünebilir, ancak bir arama devi dünyanın önde gelen mobil şirketiyle işbirliği yapmak istediğinde ortaya çıkan şeydir ve Google'ın kendi başına ne kadar iyi gittiği düşünüldüğünde bu yüksek tutarı ödeyemediği gibi değildir. .

Analistler, Microsoft'un daha fazla teklif vermemesi için Google'ın Apple'a ödeme yaptığına inanıyor, ancak bu ortaklık şu anda harika görünse de analistler, bu işbirliğinin gelecekte iki olası riske sahip olabileceğine inanıyorlar, biri yetkililerin Apple'ın söz konusu tutarı almasını yasaklıyor çünkü bu, pazar rekabetini öldürüyor ve gelecekte Google, bu ortaklığın kendilerine fayda sağlamadığını fark eder ve ortaklığı iptal eder.

Ancak bu riskler gelecekte karşılaşılabilecek şeyler olsa da şu anki sorun Google'ı kayırmakla ve teknoloji devine karşı önyargılı olmakla suçlanan Apple'da. Ancak Apple, bu tür iddiaları reddediyor ve Google'ın dünyanın önde gelen arama motoru olduğunu ve şirketin varsayılan tarayıcı olarak kullanmasının sadece mantıklı olduğunu ve diğer çeşitli teknolojileri de desteklediğini söylüyor.

Son Haberler