Google Arama Motoru Artık Internet Explorer Tarayıcısını Desteklemeyecek

Google Arama Motoru Artık Internet Explorer Tarayıcısını Desteklemeyecek
Google Arama, yıllarca zavallı karkasını tekmeledikten sonra ölü bir atı vurmanın gerçek hayattaki karşılığı olan Internet Explorer 11'i desteklemeyi...

Google Arama, yıllarca zavallı karkasını tekmeledikten sonra ölü bir atı vurmanın gerçek hayattaki karşılığı olan Internet Explorer 11'i desteklemeyi resmi olarak durdurdu.

Internet Explorer, kurulduğu 1995 yılından bu yana çeşitli nedenlerle hakkında şakalar yapıldı ve eleştirildi. Bu, 26 yıllık bir alay ve alay konusu, neredeyse Explorer marka tarayıcıların bir parçası haline gelen bir şey. Eleştiri, temel olarak, basit bir aramayı taramak gibi en temel görevlerde bile ne kadar dayanılmaz derecede yavaş olduğuna yönelikti. Ayrıca, kodun doğasında bulunan gizlilik ve güvenlik açıklarıyla ilgili sorunlar için de sert bir şekilde eleştirdi. Google Chrome ve Firefox gibi diğer tarayıcılar popülerlik kazanır kazanmaz, Internet Explorer bu tarayıcıları indirmek için bir araç haline geldi.

Yine de, artık ihtiyaç duymayan bir tabuta bu son çivi hala kasvetli bir adım gibi geliyor. Belki de sadece yaşlı kullanıcıların aşina olduğu bir duygudur; Explorer ve onun özellikleriyle yetinmek zorunda kalan ve onlarla yaşamayı öğrenen bireyler. Neredeyse çok sinir bozucu olsa da eski bir arkadaşa veda etmek gibi geliyor. İnsanların nadiren tamamen kurtuldukları türden aptalca bir duygu. Dijital çalma listelerimiz olduğunda CD'lere ek, çok etkili yenileri olmasına rağmen eski kameralar için bir tutku. Internet Explorer 11, Microsoft'un çok daha verimli Edge ile ilerlemek istediğine karar verdiği için 2016'da piyasaya sürülen tarayıcı sürümlerinin sonuncusuydu. 11, ironik anıtlar ve memler dışında, Internet Explorer'ı bir daha gördüğümüz son olay olacak.

Şu anki nesilde hiç kimse Internet Explorer ve tuhaflıklarına aşina değil. 2021 tarihli bir StatCounter raporu, Explorer'ın tarayıcı pazarının %1,32'sinden biraz fazlasına eşdeğer bir hisseye sahip olduğunu gösterdi. Bu son derece önemsiz görünse de (Chrome'un payı %67 civarında), interneti kullanan kişi sayısı göz önüne alındığında, Explorer'a hala erişimi olan binlerce kişi var. Tabii ki, aynı zamanda, kelimenin tam anlamıyla, ya da onlardan öğrendikleri anda daha iyi beklentilere doğru ilerliyor gibi görünüyorlar.

Neticede, Internet Explorer'a ciddi bir kalp ve şaşkın bir gülümsemeyle veda ediyoruz. Bundan sonra da var olmaya devam edecek olsa da, tarayıcının Google Arama ile bağlantısının kesilmesi, tarayıcıyı genel halk için esasen görünmez hale getirecektir. Elveda ve veda, Explorer. Meleklerin uçuşları seni dinlendirmek için şarkı söylesin, zaten 5 yıl içinde sana ulaşmaları gerekiyor.

Son Haberler