Google, Arama Sonuçlarına Instagram ve TikTok Videolarını Eklemeyi Planlıyor

Google, Arama Sonuçlarına Instagram ve TikTok Videolarını Eklemeyi Planlıyor
Teknoloji devi Google'ın, arama sonuçlarının bir parçası olarak Instagram ve TikTok'un video içeriğini ve YouTube videolarını indekslemek için TikTok'un...

Teknoloji devi Google'ın, arama sonuçlarının bir parçası olarak Instagram ve TikTok'un video içeriğini ve YouTube videolarını indekslemek için TikTok'un ByteDance'i ile birlikte Facebook ile iletişim halinde olduğu bildirildi. Son birkaç yılda, bu uygulamaların her ikisi de milyarlarca yükleme ile büyük kilometre taşlarına ulaştı. Aktif kullanıcı sayısı açısından TikTok hala Instagram'ın çok gerisinde olsa da, uygulama ABD, Pakistan ve Hindistan gibi farklı ülkelerde tartışmalara yol açmasına rağmen kısa sürede dünya çapında tanınmayı başardı.

TikTok tarafından tanıtılan kısa klip formatı artık Facebook'un Instagram, YouTube kısa ve Snapchat de dahil olmak üzere neredeyse tüm büyük sosyal medya platformları tarafından benimseniyor. TikTok ile karşılaştırıldığında, YouTube Short'un hala koşacak uzun bir yolu var. Bir araştırmaya göre, kullanıcılar Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de TikTok'ta daha fazla zaman harcıyorlar. Ancak YouTube, kullanıcı sayısıyla birlikte harcanan toplam süre bazında TikTok'tan hala çok ileride.

Google, tartışmanın hala devam ettiğini ve Google'ın arama sonuçları bilgilerini düzenlemek için yeni fikirler arama politikasının yalnızca bir parçası olduğunu resmen onayladı. Şirket bu kez Instagram'ın Reel ve TikToks'unu eklemeye karar verdi ve bunun için Google, TikTok'un ana şirketi ByteDance ile birlikte Facebook ile temas halinde.

Anlaşmayı onaylamak için hem Instagram hem de TikTok'un, videoların kategorilere ayrılabilmesi için verilerini Google ile paylaşması gerekecek. Ancak bu iki uygulamanın herhangi bir anlaşma olmaksızın tartışmalara yol açabilecek verilerini Google ile paylaşması pek olası değildir. Ancak her ikisi de Google'ın şartlarını kabul ederse, bu 3 şirketin tamamı Instagram ve TikTok için video bağlantıları sağlayarak çok daha büyük bir kitleyi kapsayabilecektir. Bu bağlantılara, YouTube ve Dailymotion'ı da içeren diğer video paylaşım uygulamalarının ve web sitelerinin bağlantıları eklenecektir.

Son Haberler