Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Günümüzde oldukça meşhur olan asistan uygulamaları, birçok insan tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandı. Amazon’un Alexa’sına, Apple’ın...

Günümüzde oldukça meşhur olan asistan uygulamaları, birçok insan tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandı. Amazon’un Alexa’sına, Apple’ın Siri’sine, Microsoft’un Cortana’sına yeni bir rakip olarak gelen Google Asistan, piyasaya sunuldu. Çeşitli cihazlarda kullanılan bu asistan, Android ve cihazlara geliştirildi.

Google Asistan Nedir?

Google’ın uzun zamandır üstünde çalıştığı yeni yapay zeka uygulaması, kullanıcılarla hem sohbet ediyor hem de birçok görevi yerine getirebiliyor. Diğer uygulamaların aksine sonuç odaklı çalışan Google Asistan’a yılın en iyi oyuncusunu sorduğunuzda direkt size sonucu söylüyor. Diğer uygulamalarda ise bu durum siteye ya da Google arama sonuçlarına yönlendirmekle sonuçlanıyor. Ayrıca bu araç sayesinde alarm kurabiliyor, birilerini arayabiliyor hatta uyumlu ev eşyalarına komut verebiliyorsunuz.

Siri’den daha geniş bir hafızası olan uygulamada bir ünlü kişinin yaşını sorabilir daha sonra isim vermeden boyunu, kilosunu gibi detaylı bilgileri direkt olarak sorabilir ve cevap alabilirsiniz. Uygulamanın İngilizce seslendirmesini Hollywood yıldızı John Legend yapmıştır, Türkçesinin ise kimin tarafından seslendirildiği henüz bilinmemektedir.

Google Asistan Ne İşe Yarar?

Google Asistan’ı açmak için “Ok Google” ya da “Hey Google” demeniz yetiyor. Google Asistan açıldıktan sonra istediğiniz komutu söyleyebiliyorsunuz. Asistan ile yapabileceğiniz bazı şeyler ise şunlar;

  • Uyumlu diğer cihazlarınızı ya da evinizdeki uyumlu akıllı cihazları kontrol edebilir, komut verebilirsiniz.
  • Kişisel bilgilerinize, takviminize ya da notlarınıza ulaşabilirsiniz.
  • Yol tarifi öğrenebilir, rezervasyon yaptırabilir, hava durumuna bakabilir ya da güncel haberlere göz atabilirsiniz.
  • Müzik çalabilir, değiştirebilir ya da durdurabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz şarkı adını da söyleyerek çaldırabilirsiniz.
  • Chromecast özelliğini diğer uyumlu cihazlarınızla da yönetebilirsiniz.
  • Zamanlayıcı açabilir ya da bir hatırlatıcı kurabilirsiniz.
  • Hızlı ve sesli mesaj gönderebilir, arama yapabilirsiniz.
  • Telefonunuzda yer alan diğer uygulamaların açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Google Translate’i canlı olarak kullanabilirsiniz.
  • Son olarak oyun oynayabilirsiniz.

Uygulamayı bir kere açtıktan sonra tekrar ona seslenmenize gerek kalmıyor, ayrıca ses tanıma özelliği sayesinde telefon kullanıcısını ya da bir başka kişiyi algılayıp ona göre davranabilmekte.

Google Asistan Nasıl İndirilir?

Google Asistan, Google desteği ile gelen tüm yeni telefonlarda fabrika versiyonunun da gelmekte. Ayrıca Android kullanıcısı iseniz, Google Play Store üzerinden uygulamayı indirebilirsiniz. iOS cihazları da es geçmeyen Google, App Store’da da Asistan’ı paylaşmış bulunmakta. Siri alternatifi arayan iOS kullanıcıları Asistan’ı deneyebilir.

Son Haberler