Google Bir Uygulamasını Daha Devre Dışı Bırakıyor!

Google Bir Uygulamasını Daha Devre Dışı Bırakıyor!
Google, pandemiyle beraber değer kazanan uygulamasını daha fazla kullanıcıya erişmesi için önemli bir çalışma başlattı. Google Workspace ürünlerinden...

Google, pandemiyle beraber değer kazanan uygulamasını daha fazla kullanıcıya erişmesi için önemli bir çalışma başlattı. Google Workspace ürünlerinden Chats, önümüzdeki günlerde daha fazla tercih edilecek gibi duruyor. Çünkü Google Hangouts kullanıma kapatılacak. Uygulamaya girmek isteyenlerin Chats indirmesi gerektiği belirtiliyor. İşletme sürümünü kullananlar an itibariyle uygulamaya hiçbir şekilde erişim sağlamayacak. Ancak kişisel hesabınız var ise Hangouts'a girdiğinizde uygulamanın devre dışı kalacağına yönelik uyarı alacaksınız. Özellikle de son zamanlarda Hangouts'un çok fazla kullanılmaması nedeniyle uygulamanın sonu getirildi. Ancak sizler Google Workspace aracılığıyla birden çok uygulamaya düşük fiyatla erişebileceksiniz. İçerisinde Chats'te bulunduğu için rahatlıkla takımınızla görüşmeler sağlayabilirsiniz.

Google Hangouts Ne Zaman Kalkıyor?

Google Hangouts için son tarih verilmedi. Ancak uygulamanın en kısa sürede biteceği konuşuluyor. Yayından kaldırıldıktan sonraki süreçte ise Chats'in aktif olarak kullanılmaya başlaması gündemde. Ancak ücret ödemek istemeyenler alternatif uygulamaları araştırmaya başladı bile. Çünkü Google Workspace üzerinde pek çok uygulama bulunmakta. Hepsi için ödeme yapmak istemeyenler Hangouts'un yerini alabilecek uygulamalara bakıyor. Son zamanlarda azalan kullanıcı sayısı nedeniyle yayınına son verilen Hangouts ise yerini Chats'e bıraktı denilebilir. Chats kullanımı arttıkça da Google'nin gelirleri de bundan etkilenecek. Çünkü Hangouts ücretsiz iken Chats Google Workspace'nin bir parçası. Hal böyle olunca uygulamaya belirli bir bütçe ayırılması gerekiyor. Daha önce Google+ için de benzer bir karar veren şirket, erişim az olunca uygulamayı kaldırma kararı almıştı. Daha aktif, popüler ve optimize uygulamalar tercih ediliyor. Bu nedenle yeni girişimlere daha fazla yer verilmekte.

Chats Uygulaması Paralı mı?

Chats uygulaması için Google Workspace üzerinden aylık abonelik alabilirsiniz. Kişi başına aylık 10 euro 40 cent ödeme yapmanız gerekmekte. Tüm özelliklerden ve sınırsız depolama alanından faydalanmak için oldukça makul bir teklif gibi duruyor. Ancak profesyonel iş yapmayanlar için pek de önerilmemekte. Çünkü ödemenin Türkiye fiyatı sanılanın aksine biraz yüksek duruyor. Yine de karşılayabileceğiniz bir tutar ise ekibinizle birlikte Google Workspace'nin güzelliklerinden faydalanabilirsiniz. Kullanımının ilk 14 gün ücretsiz olduğu belirtiliyor. Google, bu servisleri ile ücretli olmasından ötürü üst düzey performans sunuyor. Bu nedenle de tercih edilmesi oldukça muhtemel bir servis.

Zoom Alternatif Olabilir

Pandeminin internet dünyasına kazandırdığı en önemli uygulamalardan biri de Zoom oldu. Diğer uygulamalara göre daha pratik ve kullanılabilir olması nedeniyle Zoom tercih ediliyor. Hangouts yerine Zoom uygulamasını kullanabilirsiniz. Genellikle eğitim amaçlı kullanılan bu program, çeşitli iş planları için de kullanılabilmekte. Kullanım alanı tamamen sizin tercihinize göre değişecektir.

Son Haberler