Google Chrome 96 Çıktı: İşte Yenilikler

Google Chrome 96 Çıktı: İşte Yenilikler
Google, güncellemeyi önümüzdeki haftalarda Chrome çalıştıran tüm cihazlara sunmayı planlıyor. Masaüstü kullanıcıları, tarayıcının adres çubuğuna...

Google, güncellemeyi önümüzdeki haftalarda Chrome çalıştıran tüm cihazlara sunmayı planlıyor. Masaüstü kullanıcıları, tarayıcının adres çubuğuna chrome://settings/help dosyasını yükleyerek işlemi hızlandırabilir. Açılan sayfa şu anda yüklü olan sürümü görüntüler ve güncellemeleri kontrol eder. Yeni sürüm otomatik olarak alınacak ve yüklenecektir. İşlemi tamamlamak için yeniden başlatma gerekir.

Chrome Bültenleri blogundaki resmi blog gönderisi, sürüm hakkında neredeyse hiçbir bilgi sunmuyor. Sürüm numarasını ve Chrome'un genişletilmiş kararlılığının da Chrome 96'ya yükseltildiğini listeler. Google, kısa süre önce Chrome için 4 haftalık bir sürüm döngüsüne geçti ve yayın süresini diğer her sürüme (8 hafta) uzatmak için genişletilmiş kanalı oluşturdu.

Chromium blogundaki bir Chrome 96 beta gönderisi, yeni sürümdeki yenilikler hakkında bilgi veriyor. İşte önemli değişikliklerin bir listesi:

  • Alan adı hizmetinden (DNS) bir HTTPS kaydı mevcutsa, web sitelerine bağlanmak için HTTPS kullanılır.
  • Web uygulamaları, URL protokolü işleyicileri olarak kaydedilebilir, ör. Twitter PWA'sını kullanarak twitter bağlantılarını veya bir web FTP uygulaması kullanarak FTP bağlantılarını başlatmak için.

Yeni Origin denemesi: Koşullu odak

  • Diğer pencereleri veya sekmeleri yakalayan uygulamaların, çağıran öğenin mi yoksa yakalanan öğenin mi odak alacağını denetlemenin şu anda hiçbir yolu yoktur. (Bir video konferans uygulamasındaki bir sunum özelliğini düşünün.) Chrome 96, MediaStreamTrack'in yeni bir focus() yöntemini destekleyen FocusableMediaStreamTrack adlı bir alt sınıfıyla bunu mümkün kılar.

Yeni Origin deneme sürümü: Öncelikli İpuçları

  • Öncelik İpuçları, bir kaynağın hesaplanan önceliğini etkilemek için geliştirici tarafından ayarlanan bir "önem" özniteliği sunar. Desteklenen önem değerleri "otomatik", "düşük" ve "yüksek"tir. Öncelikli İpuçları, bir kaynağın tarayıcı için göreli önemini belirtir ve kaynakların yüklenme sırası üzerinde daha fazla kontrole izin verir.
  • "Siteler arası gezinmelerden sonra daha önce ziyaret edilen sayfalara" daha hızlı gezinme için masaüstünde geri ileri önbellek.

Cross-Origin-Embedder-Policy için yeni kimlik bilgisi olmayan ilke

  • Cross-Origin-Embedder-Policy, çapraz kaynaklı no-cors isteklerinin kimlik bilgilerini (çerezler, istemci sertifikaları, vb.) atlamasına neden olan yeni bir kimlik bilgisi içermeyen seçeneğe sahiptir. COEP:require-corp'a benzer şekilde, kökenler arası izolasyonu etkinleştirebilir.

Masaüstü PWA'lar için benzersiz kimlikler

  • appmanifest özelliği, bir PWA'yı benzersiz olarak neyin tanımladığını açıkça tanımlamaz. Şu anda, Chromium tabanlı tarayıcıların ve Android'deki Firefox'un masaüstü sürümlerinde, PWA'lar uygulamanın start_url'si tarafından benzersiz bir şekilde tanımlanır ve Android Chromium tabanlı tarayıcılar bunun yerine manifest_url kullanır. Bu geliştiriciler için kafa karıştırıcı. Ayrıca geliştiricilerin start_url ve manifest_url'lerini değiştirememesine neden oldu. Sabit bir kimliğe sahip olmak, uygulamaların start_url ve manifest_url gibi diğer meta verileri güncellemesine ve tarayıcı platformları, PWA mağazaları ve diğer harici varlıklar arasında uygulamalara başvurmak için tutarlı bir yola sahip olmasına olanak tanır. Bu özellik, Android uygulaması farklı bir zaman çizelgesi ile yapılacağından, masaüstü tarafında uygulama için başlatma işlemi. Her ikisi de aynı spesifikasyonu izleyecektir.
  • WebAssembly ile birlikte çalışabilirliği geliştirmek için geliştirilmiş içerik güvenliği ilkesi.
  • Kullanımdan Kaldırıldı: PaymentRequest API, temel kart ödeme yöntemini kullanımdan kaldırdı. Chrome 100'de kaldırılacaktır.

Google ayrıca, Chrome'un 100 sürümünün İnternet'te herhangi bir soruna neden olup olmayacağını öğrenmek için bir deneme yürütüyor. Site sahipleri ve kullanıcıları, chrome://flags/#force-major-version-to-100 işaretini etkinleştirerek bunu test edebilir.

Son Haberler