Google Chrome, Sessiz Sekmesi Düğmesini Tekrar Geri Getiriyor

Google Chrome, Sessiz Sekmesi Düğmesini Tekrar Geri Getiriyor
Google, tarama pazarına adım attığında, o zamanlar en çok kullanıcı trafiğine sahip olan Yahoo veya Internet Explorer'a kıyasla küçük bir kullanıcı...

Google, tarama pazarına adım attığında, o zamanlar en çok kullanıcı trafiğine sahip olan Yahoo veya Internet Explorer'a kıyasla küçük bir kullanıcı tabanına sahipti, ancak Google Chrome yıllar içinde rekabeti tırmandı ve Web tarama ve arama endüstrisinde büyük pazar payına sahip olan Google, şu anda bu alana tamamen hakim durumda.

Google Chrome'u rekabette tırmandıran şeyin ne olduğunu merak edebilirsiniz. Uzmanlar, Chrome'u rakiplerinden ayıran şeyin, şirketin arama motorunu hem basit tutma hem de sonsuz benzersiz özellikler ortaya çıkarma yeteneği olduğunu öne sürüyor. Tarayıcı, başlangıçtan bu yana minimalist bir tasarım yaklaşımına sahipti ve özellikleri mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş, böylece hem kullanışlı hem de dağınıklıktan kurtuldu.

Google Chrome'un benzersiz özelliklerinden bir diğerinin örneği de, sekmenin sesini kapat düğmesiydi, bu düğme sekmenin sol tarafına yerleştirildi ve kullanıcıların yalnızca bir tıklama ile sekmenin sesini kapatmasına izin verdi. Bu özellik, birden çok sekmede gezinmeyi çok daha kolay hale getirdiği için büyük ölçüde popülerdi. Ancak, kullanıcıları şaşırtacak şekilde, özellik 2018'de kaldırıldı ve o zamandan beri tüm Chrome kullanıcıları tarafından kaçırıldı.

Bu özelliğin kaldırılmasından sonra, kullanıcıların bir sekmeyi hızlı bir şekilde sessize almak için bir sekmeye sağ tıklayıp siteyi sessize alma seçeneklerini seçmeleri gerekir. Sekmeyi kapatmak için bu teknik de etkili olsa da, yaptığı şey, aynı sitenin diğer tüm sekmelerini sessize alması ve böylece kullanıcıları rahatsız etmesidir.

Eski sessiz sekme düğmesini kaçıran veya sitenin sesini kapatma seçeneğinden rahatsız olanlar arasındaysanız, size iyi haberlerimiz var.

Son zamanlarda Reddit'teki bir Chromium Gerrit kullanıcısı, Google'ın gelecekte bir yerde sessiz düğmesini geri getirmeyi planladığını açıkladı. Kullanıcı, Google'ın rakibi Microsoft Edge'in de benzer bir özelliğe sahip olduğunu ve bu özelliğin kullanıcılar tarafından beğenildiğini ve bu nedenle şirketi sessiz sekme özelliğini geri getirmeyi planlamaya zorladığını belirtti.

Bunun dışında Google, şu anda Chrome kanarya sürümünde bulunan başka bir sessiz sekme düğmesi geliştirmiştir, bu düğme medya kontrol seçeneklerinde bulunur ve ayrıca kullanıcıların sekmeleri ayrı ayrı susturmasına olanak tanır. Ancak, hangi özelliklerin Chrome'da kullanılabileceğini yargılamak artık zor.

Son Haberler