Google, Chrome Tarayıcıyı Yükleme Ekranlarında Daha Hızlı Yapacak Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

Google, Chrome Tarayıcıyı Yükleme Ekranlarında Daha Hızlı Yapacak Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor
Google, Chrome Tarayıcıyı Yükleme Ekranlarında Daha Hızlı Yapacak Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor.Bu özellik RawDraw olarak etiketlenmiştir ve...

Google, Chrome Tarayıcıyı Yükleme Ekranlarında Daha Hızlı Yapacak Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor.

Bu özellik RawDraw olarak etiketlenmiştir ve şu anda Chromium ve web sayfalarının oluşturulma ve kullanıcılara sunulma şeklini değiştiren ilgili türevlerinden oluşmaktadır. Bu basit değişikliğin tarayıcının CPU, GPU ve RAM performanslarını iyileştirmesi bekleniyor. Chrome tarayıcı, aralarında en çok kullanılan tarayıcıdır ve bu nedenle belirli bir verimlilik düzeyi gerektirir. Üstelik, bu verimliliği geliştirmek, insanları Mozilla Firefox veya Safari'nin beğenisini bir şapka damlasında düşünmemeye ve kalmaya devam ettiren türden bir şeydir. Google'a ne yaptığını bilen akıllı bir şirket demek çok kaba bir ifadedir, bu yüzden RawDraw'ın neler sunduğuna ve nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

AP'ye göre RawDraw, esasen yeni bir sayfa girilirken web sayfalarının yüklenme şekli üzerinde çalışır. Ekranlar da bilindiği gibi milyonlarca minik pikselden oluşur. Chrome'un şu anki işi, bir web sayfasını birden çok kare ızgaraya ve/veya genellikle her biri 256'ya 256 pikselden oluşan döşemelere bölmek ve ardından hesaplama gücünü farklı döşemelerin her biri arasında bölüştürmektir. Bu şekilde, web sayfaları oldukça hızlı yüklenir, çünkü Chrome artık bir kullanıcının etkileşimde bulunabileceği veya etkileşime geçemeyeceği her bir pikseli oluşturarak tüm kaynaklarını boşa harcamak zorunda kalmaz. İş bilgisayarlar arasında paylaştırıldı ve iş tamamlandı.

Ancak bu yine de gereken kaynak miktarını küçümsemek için kullanılmamalıdır. Döşemeler arasında iş bölümü olsa bile, Chrome'un yüksek tanımlı kalitesinde sunuluyorsa her döşemenin her biri yaklaşık 10 MB RAM gerektirir. Şimdi, döşeme başına 10 MB çok fazla görünmese de, sekme başına döşeme sayısı göz önüne alındığında, bir kişinin genellikle tuttuğu birden fazla sekme ile birleştiğinde, başa çıkmak için çok daha büyük bir sayıya yol açar.

Bu çıkmazın çözümü (her ne kadar Chrome'un başka türlü gayet iyi çalıştığı göz önüne alındığında, bunu böyle adlandırmak büyük bir adım olsa da) yine iş yükü tahsisi ile ilgili. Ancak bu sefer daha fazla fayans veya benzeri bir bölüm yoktur. RawDraw'ın yaptığı, her bir döşeme için doku tahsisini ortadan kaldırmak ve böylece GPU üzerindeki toplam yükü çok büyük bir miktarda azaltmaktır. Doku yükleme, bireysel piksellerden oluşan şeyin büyük bir parçasıdır ve artık bununla ilgilenmeyen GPU'lar, diğer her şeyi çok daha hızlı yüklemek için onları serbest bırakır.

Bunu söyledikten sonra, özelliğin kendisi görünüşte çok sorunlu ve genellikle tarayıcı için yükleme hatalarına neden oluyor. Chromium blogu, geliştirme süreci hakkında daha fazla ayrıntıya giriyor, bu yüzden bunu kontrol etmek de buna değecektir.

Son Haberler