Google "En Çok Okunan Haberler" sıralama faktörleri nelerdir?

Google "En Çok Okunan Haberler" sıralama faktörleri nelerdir?
Google aramalarında çıkan "En Çok Okunan Haberler" bölümünde sitenizin yer alabilmesi için nelere dikkat etmeniz gerekir, bu bölüm için sıralama faktörleri nelerdir.

Anahtar Kelimelerin Google En Çok Okunan Haberler sonuçlarında güçlü bir etkisi olduğunu söylemeye gerek yok. Okuyucular, belirli bir konu veya olay için en iyi ve en yeni hikayeyi elde etmek için genellikle belirli anahtar kelimeleri veya sorguları ararlar.

Haber gelişirken ve ara verirken güçlü bir etkiye sahip olan bazı anahtar kelime varlıkları, hikayenizi yazarken dikkate alınabilir. Bu anahtar kelimeler haberin başlığında, alt başlığında veya giriş paragrafında öne çıkarılmalıdır.

Sahte haberlerin ve yanıltıcı bilgilerin görünürlüğünü azaltmak için Google, yetkili haber sitelerinden alınan sonuçların görüntülenmesine daha fazla önem ve ağırlık verdi. En Çok Okunan Haberler'deki otorite, özellikle Son Dakika Haberleri veya gelişen kriz durumlarında en önemli etkene sahiptir.

Bu otoriteyi artırmanın yolu ise sizin sitenize gelen referanslardır. Bunu başarabilmeniz içinde özel haberlerinizin başka sitelerce kullanılması gerekmektedir.

İçerik noktasında ise şunlara dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

 • Anahtar Sözcükler : Okuyucuların bir haber makalesi konusu veya trendi hakkında aradığı en iyi anahtar kelime, kelime öbeği veya sorgu. Haber perspektifinden ve arama hacmi perspektifinden haber hikayenizi yönlendirmek için en iyi anahtar kelime nedir?

 • Varlıklar: Trend olan konularla veya belirli haberler için ilgi çekici arama noktalarıyla ilgili anahtar kelimeler şu şekilde belirlenebilir:

  • Kişiler: İlgili kişi veya kişiler – İlgili anahtar kelime bir kişinin adı olduğunda - kişinin halk tarafından ne kadar iyi bilindiğine göre öne çıkarılabilir. Göz önünde bulundurulması gereken eğilimler tam ad, soyadı veya takma ad olabilir. En iyi kullanım tam bir ad olsa da, özellikle belirli konularda haberler geliştikçe (ör. İnek Şaban - Kemal Sunal) ilgili kişinin lakabı vs.. etkili olabilir.

  • Olay – Belirli bir haber olayı, okuyucu/izleyici için bir arama bağlamının tercihi olabilir. (ör. Uzay mekiği fırlatma, Oscar 2020)

  • Organizasyon : (TCMB, Fenerbahçe, vb.)

  • Yerler: Haberin yerini dahil etmek, okuyucularınıza ve Google'a da yardımcı olabilir. Konumlar şehirler vb. gibi (İzmir, Makedonya, vb.)

 • Konu Otoritesi Geliştirin: Aynı konular etrafında içerik yazmaya ve yayınlamaya devam ettiğinizde, bu konu için Google'ın gözünde yavaş yavaş yetki geliştirirsiniz. Örneğin, SporX Sporda yetkilidir, Hürriyet Ulusal Haberlerde yetkilidir, vb. Yerel Haberler için de aynı şey geçerlidir, yerel haberler çevresinde içerik yayınlamak, haberlerin yer aldığınız yerlerde özellikle orman yangınları, seçimler, okullar, hava durumu gibi aramalarda yer aldığı sıralamaya yönelik yetkinizi geliştirir.

 • Güven:Tercih edilen haber içeriği ve kaynakları sürekli güncellenen kaynaklardır. Aynı zamanda okuyucular tarafından aranan ve güvenilir yazarlar tarafından yazılan yazılar içermelidir.

 • (TO)Tıklama oranı : Makaleyi kaç kişi tıklıyor (TO veya tıklama oranı) ve makale ne kadar yeni (ne zaman yayınlandı veya güncellendi)? Bir habere gelen trafik, okunan ve paylaşılan makalenin sıralamasını ve popülerliğini etkiler. Daha yüksek trafiğe sahip içerik sıralamada daha yükseğe çıkar. Bu eskiden böyle değildi ama özellikle son core update ile dahada göze çarpar oldu.

 • Başlıklar : Her yayıncı, okuyucuların ilgisini çekmek için bir hikaye için güçlü bir başlık düşünür. Her yayıncının Google ve Google Haberler tarafından dikkate alınması gereken başlık alanı her yayıncı için farklıdır. Örneğin, bir yayıncının başlığı, sayfa başlığı, başlık, h1 veya alt başlıklar gibi alanlara göre belirlenebilir. Ana başlık üzerinde anahtar kelime alaka düzeyi olduğu için alt başlığın Google Haberler tarafından tercih edildiği ve alındığı bazı durumlar ortaya çıkabilir.

 • Alıntı ve BUZZ : Başka kaç site veya yayıncının sizin içeriği referans gösterdiği, herkese açık Facebook paylaşımları, tweet'lerinin sayısı, reddit'te bahsetme, sayfa yorumları vb. etkileşimlerde sıralamada önemli bir faktördür.

 • (AMP) Hızlandırılmış Mobil Sayfalar: Google En Çok Okunan Haberler bölümünde, AMP makalelerini öne çıkarmaktaydı. Bu durum hala bu şekilde ama şiddetle önerdiği GA4'ün hala AMP sayfalarına eklenmemiş olması AMP'nin rafa kaldırılma ihtimalinide oldukça yükseltmiş durumda. Ayrıca Gogole, yaklaşık 4-5 ay önce yapmış olduğu duyuruda AMP'si olmayan mobil sitelerede yönlendirme yapabileceğini belirtmişti.

Son Haberler