Google Haritalar Play Store'da 10 Milyar İndirmeyi Aştı

Google Haritalar Play Store'da 10 Milyar İndirmeyi Aştı
9to5Google haberine göre, navigasyonda 1 numara olan mobil uygulama Google Haritalar, Play Store'dan indirilen 10 milyarlık önemli dönüm noktasına ulaştı....

9to5Google haberine göre, navigasyonda 1 numara olan mobil uygulama Google Haritalar, Play Store'dan indirilen 10 milyarlık önemli dönüm noktasına ulaştı. Doğruluğu ve özellik seti ile uygulama, hangi mobil işletim sistemini kullanırsanız kullanın, mevcut en iyi haritalama hizmetlerinden biridir.

Google Haritalar Play Store'dan 10 milyar kez indirildi

Güzel özellik seti ve rakipsiz doğruluğun yanı sıra, Google Haritalar uygulaması onu mutlak bir zorunluluk haline getiren ücretsiz bir uygulamadır. Şimdi Google Play Store'da 10 milyar indirmeye ulaşan az sayıdaki uygulamaya katıldı: Bu uygulamalar arasında Google Play Hizmetleri ve YouTube uygulaması da var.

Google Haritalar, Android telefonlarda Google Mobil Hizmetlerinin bir parçası olarak önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak bu, uygulamanın Play Store'da kaydettiği tüm indirmeleri hesaba katmaz. Öte yandan, çok düşük kaliteli donanıma sahip Android Go destekli akıllı telefonlar için Google, Haritalar uygulamasının inceltilmiş bir sürümü olan "Maps Go"ya da sahiptir ve navigasyon sağlamak için Chrome tarayıcısını kullanır. Bu uygulama 500 milyon indirmeye ulaştı.

Google Haritalar iyileştirmeleri ve yeni özellikler

Hizmet sürekli olarak gelişiyor ve yeni özellikler ekliyor. Yakın zamanda, Android 12 çalıştıran telefonların artık yeni işletim sistemi teması Malzeme Siz ile eşleşen ve Dinamik Renk özelliğine sahip Google Haritalar widget'ını edindiğini bildirdik. Dinamik Renk, genel olarak widget ve uygulamaların öğelerinin seçtiğiniz duvar kağıdının baskın renkleriyle eşleşmesine olanak tanır ve bu nedenle Android 12'de görsel olarak daha hoş ve tutarlı bir görünüm sağlayabilir.

Yeni Google Haritalar widget'ı, Android 12'nin bir parçası olarak ana ekran navigasyon kısayollarına da sahiptir. Yeni widget, favori hedeflerinize gitmenize yardımcı olacak bazı kullanışlı kısayollar almıştır. Eve, işe, restoranlara ve benzin istasyonlarına kısayollar sunabilir ve kaç kısayol sığdırabileceğiniz, seçtiğiniz widget'ın boyutuna bağlıdır. Daha büyükse, marketler, kafeler, oteller ve paket servis restoranlarınız da olabilir.

Ancak Google'dan yükseltme sevgisi alan yalnızca widget değil. Uygulamanın kendisi artık navigasyon için yeni bir çevre dostu özelliğe sahip ve artık sizi daha az yakıt kullandığınız yollara yönlendirebilecek. Bunu başarmanın yolu, yol dereceleri, trafik akışı, mesafe ve haritalarla ilgili verileri kullanmaktır. Android veya iOS telefonunuzda yeni özellik varsa, Haritalar uygulamasında tahmini sürüş sürenizin yanında yeşil ve beyaz bir yaprak simgesi görürsünüz.

Google, Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'ndan elde edilen bilgileri kullanır ve bu çevre dostu yolları bulmak için Yapay Zeka (AI) kullanır.

Teknoloji devinin uyguladığı bir başka yararlı özellik de, Google Haritalar'da orman yangınlarının ve ağaçların havadan görünümüne sahip olma olasılığıdır. Uygulamanın alacağı orman yangını katmanı, aynı anda birden fazla yangında gerçek zamanlı güncellemeler sağlayacaktır.

Bu şekilde, orman yangınından etkilenen bir bölgedeyseniz, uygulamada yangının meydana geldiğini gösteren kırmızı bir işarete dokunarak yerel makamların kaynaklara ve yardımlarına anında erişebilirsiniz.

Ayrıca teknoloji devi, uygulamanın farklı yangın türlerini gösterebilmesi için ABD'deki Ulusal Kurumlar Arası İtfaiye Merkezi ile işbirliği yaptı. Önümüzdeki aylarda bu yetenek Avustralya ve diğer ülkelere de getirilecek.

Son olarak, köprüler, yollar ve seyahat ederken diğer ekstra masraflar için ücretler hakkında bilgi gösterecek bir özellik şu anda çalışmalarda bulunuyor. Bu şekilde, geçiş ücretleri açısından en hızlı yolu veya en ucuz yolu seçebileceksiniz.

Son Haberler