Google Haritalar, Ukrayna vatandaşları için bir özelliğini devre dışı bıraktı

Google Haritalar, Ukrayna vatandaşları için bir özelliğini devre dışı bıraktı
Google, Haritalar hizmetinin sunduğu trafik bilgilerini Ukrayna için durdurduğunu açıkladı. Gerekçe olarak "Ukrayna vatandaşlarını korumak" açıklamasında bulundu.

Ukrayna'nın komşu ülke Rusya tarafından işgal edilmesi nedeniyle çeşitli teknoloji şirketi önemli adımlar attı. Bu adımlardan bir tanesi de Google tarafından geldi. Google Haritalar, Ukrayna vatandaşlarını Rus ordusundan korumak için bazı araçlarını devre dışı bıraktı.

Şirket, araçları, geçici olarak devre dışı bıraktığını onayladı. Google tarafından atılan bu adım, canlı trafik verileri ve farklı yerlerin ne kadar meşgul olduğunu sağlayan Google Haritalar araçlarını kapsıyor.

Google, canlı trafik verilerini devre dışı bıraktı

Şirket, Ukrayna'daki kalabalık bölgelerin hedef olacağı korkusuyla, ülkedeki yerel toplulukların güvenliği için trafik katmanını devre dışı bıraktı. Bu özellikler, trafik gecikmelerinin olduğu ve hangi işletmelerin meşgul olduğunu göstermek için Android telefonlardan toplanan anonim konum verilerini kullanır.

Özellikler, Ukrayna'daki mağaza ve restoran gibi yerlerin ne kadar yoğun olduğuna dair canlı bilgiler veriyordu. Şirket, bu özellikleri devre dışı bırakma kararını ilk olarak Ukraynalı yetkililerle görüştü. Ardından yerel kullanıcıların güvenliğini korumak amacıyla bir karar alındığını söyledi. Küresel erişimden devre dışı bırakılan özellikler, sürücüler için ise mevcut durumda.

Rusya, Haritalar'dan trafik sıkışıklığını tespit ediyor

Google Haritalar, trafik koşullarını izlemek için akıllı telefonlardan alınan gerçek zamanlı verileri kullanıyor. Twitter'daki bir ileti dizisinde Lewis, Google'ın kaydettiği yoğun trafiğin büyük olasılıkla telefonlarını taşıyan Rus askerlerinden gelmediğini ve bunun yerine barikatlara sıkışmış sivillerin telefonlarından alındığını tahmin ediyor. Rus birlikleri Ukrayna'ya girmeye başladıktan sonra The Post, Google Haritalar'ın Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv'de yolların kapalı olduğunu ve şehir genelinde askıya alınan metro seferlerini gösterdiğini belirtiyor.

Son Haberler