Google, Pixel 6 Şarj Hızı Konusunda Tüketicileri Yanıltmış Olabilir

Google, Pixel 6 Şarj Hızı Konusunda Tüketicileri Yanıltmış Olabilir
Pixel 6 ve 6 Pro'dan başlayarak Google, telefonlarıyla ücretsiz şarj cihazlarını bir araya getirmeyi bıraktı. Şirket, 25 dolara satılan yeni cihazlar için...

Pixel 6 ve 6 Pro'dan başlayarak Google, telefonlarıyla ücretsiz şarj cihazlarını bir araya getirmeyi bıraktı. Şirket, 25 dolara satılan yeni cihazlar için 30W'lık bir tuğla piyasaya sürerek, el cihazlarının bu şarj hızını desteklediği izlenimini verdi. Görünen o ki, durum böyle değil.

Pixel 6, 4.614 mAh pil ile donatılmıştır ve Pro'nun daha da büyük 5.003 mAh pili vardır. Google, Pixel 6 destek sayfasında, 30W şarj cihazının cihazları 30 dakikada yüzde 50 oranında şarj edebileceğini iddia ediyor ki bu teknik olarak doğru, ancak bu sayfa uygun bir şekilde önemli bir ayrıntıyı dışarıda bırakıyor.

Pixel 6 aslında 22W'ta şarj oluyor

Telefonun fişe takıldıktan sonra "iki saat dolmak üzere" mesajı görüntülediğini fark eden Android Authority, konunun özüne inmeyi ve diğer üçüncü taraf USB Güç Dağıtımı PPS şarj cihazlarını da içeren kapsamlı testlerden sonra kendi üzerine aldı. Anker Nano II ve Samsung 45W Seyahat Adaptörü olarak Pixel 6 ikilisinin önceki telefonlara göre biraz daha hızlı şarj olduğu sonucuna varıldı.

Kesin olmak gerekirse, Pixel 6 serisi, şirketin eski telefonlarından sadece 4w daha hızlı olan 22W'dan daha ileri gitmiyor gibi görünüyor. Desteklenen kablolu şarj hızı olan 30W'ın başlangıçta en hızlı olmadığı ve ayrıca en yeni neslin önceki modellerden çok daha büyük pillere sahip olduğu göz önüne alındığında, bu kabul edilemez görünüyor. Örneğin Pixel 5, 4080 mAh pil içerir.

Bunun da ötesinde, Google yeni USB Güç Dağıtımı PPS şarj standardını benimsedi ve 30W şarj cihazı PPS uyumludur, bu nedenle şirketin neden biraz daha fazla güç sağlamak için yeni bir protokolü benimsediğini anlamak zor.

Google, şarj yaklaşımıyla ultra muhafazakar davranıyor

Android Authority'ye göre, Pixel 6 ve 6 Pro, tam şarj döngüsü boyunca ortalama 13W'a ulaştı ve bir kez bile 30W'a ulaşmadı. Test, Uyarlamalı Şarj ve Uyarlamalı Pil kapalıyken gerçekleştirildi. Pixel 6 Pro'nun tam şarj olması için yaklaşık 111 dakikaya ihtiyacı vardı.

Buna karşılık, 18W şarjı destekleyen Pixel 5, yaklaşık 87 dakika sürer ve 5.000mAh pile sahip ve 25W şarjı destekleyen Galaxy S21 Ultra'nın doldurulması bir saatten biraz fazla sürer.

Görünüşte olan şey, Google'ın yaklaşımı konusunda süper temkinli olması. Hızlı şarj genellikle başlangıçta daha fazla güç kullanır ve ardından güvenli bir sıcaklığı korumak için bunu azaltır. Pixel 6, pilin yarısı dolana kadar 22W hızını koruyor, bu da 31 dakika sürüyor.

Yaklaşık 40 dakika süren yüzde 61'e ulaştıktan sonra telefon 15W'a düşüyor. Pil yüzde 75 kapasiteye kadar şarj edildiğinde, güç 12W'a düşer. Yaklaşık 63 dakika sonra telefon yüzde 85'e ulaştığında güç yavaş yavaş 2.5W'a düşüyor.

Google'ın 30W tuğlası Galaxy S21 Ultra'yı şarj etmede daha iyi bir iş çıkarıyor

Aynı Google şarj cihazıyla Galaxy S21 Ultra, yalnızca 62 dakikada tamamlanır. Pil testimizde S21 Ultra'nın Pixel 6 Pro'dan daha uzun sürdüğünü gördük. Çifte serseri.

Google'a teslim etmek için AA, Pixel 6 Pro'nun 35°C'ye dokunmadığını, S21 Ultra'da böyle olmadığını belirtiyor. Ayrıca, Google pil ömrünü uzatmak için tutucu davranıyor olabilir. Hatırlatmak gerekirse, telefonlar beş yıllık güvenlik desteği alıyor.

Yayın ayrıca Pixel 6 Pro'yu eski 18W USB Power Delivery şarj cihazını kullanarak şarj etti ve bununla birlikte, telefonun tam şarj olması yalnızca on dakika (121 dakika) sürdü ve yarım şarj için dokuz dakika daha uzun (40 dakika) sürdü.

Google'ın şarj yaklaşımının arkasındaki mantık ne olursa olsun, bulgular yalnızca Google'ın Pixel 6'nın 30W şarjı desteklediğini ima ettiği için değil, aynı zamanda 22W'nin bir amiral gemisi telefona uymadığı için hayranları hayal kırıklığına uğratmak zorunda. 2021'in diğer en iyi akıllı telefonlarını devirecek.

Son Haberler