Google, Play Store'dan 8 Tehlikeli Uygulamayı Yasakladı; İşte O Uygulamalar

Google, Play Store'dan 8 Tehlikeli Uygulamayı Yasakladı; İşte O Uygulamalar
Kripto para madenciliği, özellikle son birkaç aydır herkesin ilgisini çekiyor. Bununla birlikte, bilgisayar korsanları, masum netizenleri akıllı telefonlarına...

Kripto para madenciliği, özellikle son birkaç aydır herkesin ilgisini çekiyor. Bununla birlikte, bilgisayar korsanları, masum netizenleri akıllı telefonlarına tehlikeli kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı içeren kötü amaçlı uygulamalar yüklemeleri için kandırmak için kripto para birimlerindeki bu kamu çıkarını kullanıyor. İşin iyi yanı, bu kötü niyetli aktörler tespit edildi ve Google onları kaldırdı. Aslında, kripto para madenciliği uygulamaları gibi görünen 8 kadar tehlikeli uygulama Google Play Store'dan kaldırıldı. Kullanıcılar, bir bulut madenciliği operasyonlarına para yatırarak büyük karlar elde etme vaatleriyle cezbedildi.

Güvenlik firması Trend Micro, analiz sonucunda, bu sekiz kötü amaçlı uygulamanın kurbanları kandırarak reklam izlemeye, aylık ortalama 15 ABD Doları (yaklaşık 1,115 yen) olan abonelik hizmetleri için ödeme yapmaya ve hiçbir şey almadan artan madencilik yetenekleri için ödeme yapmaya çalıştığını tespit ettiğini bildirdi. Şirket, bulgularını Google Play'e bildirdi ve ardından şirket tarafından derhal kaldırıldı. Mesele şu ki, Google bunları Play Store'dan kaldırmış olabilir, ancak bu uygulamalar zaten telefonunuza indirilmiş olabilir. Yani, yapmanız gereken, telefonunuzu onlar için kontrol etmek ve hızlı bir şekilde silmek.

Google'ın Play Store'dan kaldırdığı 8 kötü amaçlı uygulamanın listesi:

  • BitFunds – Crypto Cloud Mining
  • Bitcoin Miner – Cloud Mining
  • Bitcoin (BTC) – Pool Mining Cloud Wallet
  • Crypto Holic – Bitcoin Cloud Mining
  • Daily Bitcoin Rewards – Cloud Based Mining System
  • Bitcoin 2021
  • MineBit Pro - Crypto Cloud Mining & btc miner
  • Ethereum (ETH) - Pool Mining Cloud

Araştırma sitesi, bu uygulamalardan ikisinin, kullanıcıların satın alması gereken ücretli uygulamalar olduğunu söylüyor. Kullanıcılar Crypto Holic – Bitcoin Cloud Mining'i indirmek için 12.99 $ ödemek zorundayken, Daily Bitcoin Rewards Bulut Tabanlı Madencilik Sistemi'ni indirmek için 5,99 $ ödemeleri gerekiyordu.

Ayrıca Trend Micro, 120'den fazla sahte kripto para madenciliği uygulamasının hala çevrimiçi olarak mevcut olduğunu söyledi. Şirket bir blogda, “Kripto para madenciliği yeteneklerine sahip olmayan ve kullanıcıları uygulama içi reklamları izlemeye yönlendiren bu uygulamalar, Temmuz 2020'den Temmuz 2021'e kadar dünya çapında 4.500'den fazla kullanıcıyı etkiledi” dedi.

Sahte bir kripto madenciliği uygulamasını şu şekilde tanıyabilirsiniz:

1. Uygulamanın incelemelerini dikkatlice okuyun: Sahte uygulamalar, herkese açık olarak yayınlandıktan sonra çok sayıda 5 yıldızlı inceleme alacak. 1 yıldızlı incelemelere daha fazla dikkat edin.

2. Geçersiz veya yanlış bir kripto para cüzdan adresi girmeye çalışın: Trend Micro, bir kullanıcı geçersiz bir cüzdan adresini kodlarsa ve uygulama bunu kabul ederse ve takip işlemlerini gerçekleştirebiliyorsa, uygulamanın sahte olma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor.

3. Madencilik sürecindeyken uygulamayı veya telefonu yeniden başlatın: Madencilik başladıktan sonra bir cihaz yeniden başlatılırsa ve madencilik uygulaması arka planda kapatılırsa, sistem sayacı zorla sıfırlayarak sayacı sıfırlar.

4. Para çekme ücreti olup olmadığını onaylayın: Kripto para biriminin transferi, genellikle bulut madenciliğinden yapılana kıyasla nispeten yüksek bir işlem ücreti gerektirir. Firma, bu nedenle, ücretsiz para çekme işlemlerinin çok şüpheli olduğunu söyledi.

Son Haberler