Google: Sitenin sorunlu bölümü tüm site kalitesine zarar verebilir

Google: Sitenin sorunlu bölümü tüm site kalitesine zarar verebilir
John Mueller, Google'ın site kalitesi için web sitelerini nasıl değerlendirdiğini açıkladı. Son yıllarda artan google core update'leri ile bir çok site dizine eklenme sorunları yaşamakta.

Google'dan John Mueller, bir web sitesindeki kötü çeviriyle ilgili bir soruyu yanıtlayarak Google'ın bir bölümü düşük kaliteli olan web sitesinin genel kalite puanı açısından nasıl derecelendirdiği açıkladı.

Soruyu soran kişi, kötü bir çevirinin tüm bir web sitesini etkileyip etkilemeyeceğini bilmek istedi.

Soru şöyleydi: "Yeni bir dil sürümünün zayıf bir çevirisinin, alan adının daha yerleşik ana dil sürümleri için SEO'yu olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorum."

Daha sonra, yayıncısının siteye zayıf otomatik oluşturulmuş Almanca içeriği olan bir Almanca dil bölümü eklediği, iyi kurulmuş bir Fransızca dil sitesi örneğini sundu.

Google'ın düşük kaliteli çevirilerden hoşlanmadığını bildiğini söyledi.

Bilmek istediği şey, bu düşük kaliteli bölümün sitenin geri kalanını çökertip çökertemeyeceği veya olumsuz kalitenin sitenin o bölümünde izole edilip edilmeyeceğiydi.

SİTENİN BİR KISMI TÜM SİTEYİ AŞAĞI SÜRÜKLEYEBİLİR

John Mueller, düşük kalitenin sitenin bir bölümünde izole edilip edilmeyeceği sorusunu yanıtladı.

Müller: "Sanırım kısa cevap evet. Asıl mesele, bunların içeriğin tercüme edilmiş versiyonları olmasıyla ilgili değil, daha çok bazı şeyler için sitenin genel kalitesine bakıyoruz. Ve genel olarak sitenin kalitesine baktığımızda, daha düşük kaliteli önemli bölümleriniz varsa, neden daha düşük kaliteli olduğu bizim için önemli değil. Sadece kötü çevirilerse, korkunç içerik ya da her neyse. Ancak, daha düşük kaliteli önemli parçalar olduğunu görürsek, genel olarak bu web sitesinin düşündüğümüz kadar harika olmadığını düşünebiliriz. Ve bunun web sitesinde farklı yerlerde etkileri olabilir.

Kısacası, sanırım aynı zamanda dizine eklenmiş ve aramada çok görünür olan çok düşük kaliteli bir çeviriniz varsa, bu kesinlikle kaliteli çeviriyi veya sahip olduğunuz kaliteli orijinal içeriği kesinlikle aşağı çekebilir."

Bazen göze çarpan büyük kırmızı bayraklar ararız, ancak John Mueller, site kalitesi açısından, sitenin yüksek kaliteli mi yoksa düşük kaliteli mi olduğunu belirtmek için sinyaller gibi birlikte çalışan birçok şeyin önemli olduğunu açıklıyor.

Google'ın sitenin tamamı hakkında olumsuz bir kalite değerlendirmesi yapmasına katkıda bulunmak için bir sitenin kaç farklı düşük kalite yönünün mevcut olabileceğini açıkladı.

Mueller şunları söyledi: "Yani en azından benim anladığım kadarıyla, bu daha çok web sitesinin genel kalitesini anlamaya çalışmamızla ilgili. Ve bu genellikle, işaret edip, ah, eğer bir sayfada beş yazım hatası varsa, bu düşük kalitenin bir işareti olmaz. Bu işler bireysel olarak gerçekleşir.

Ve tek tek düşündüğüm tüm bu faktörlerin düşük kaliteli bir şeyin işareti olduğunu söylemek zor ama bunun yerine her şeyi birlikte almamız ve sonra karışımın ne olduğunu birlikte bulmamız gerekiyor.

Ayrıca, bazen bir web sitesinin kalitesini genel olarak önemli ölçüde iyileştirdiğinizde veya işler önemli ölçüde kötüleştiğinde, sistemlerimizin bunu genel olarak uzun sürer.

Son Haberler