Google, YouTube'daki Beğenmeme Sayılarını Kaldırıyor

Google, YouTube'daki Beğenmeme Sayılarını Kaldırıyor
Google, bu hafta YouTube video platformundaki tüm videolardan beğenmeme sayılarını kaldıracağını duyurdu. Beğenmeme sayıları gizli yapılır, ancak duyuruya...

Google, bu hafta YouTube video platformundaki tüm videolardan beğenmeme sayılarını kaldıracağını duyurdu. Beğenmeme sayıları gizli yapılır, ancak duyuruya göre beğenmeme düğmesi kullanıcılara açık kalacaktır.

Google, bu yılın başlarında YouTube'da beğenmeme sayısının kaldırılmasının "içerik oluşturucuları tacizden koruyup, beğenmeme saldırılarını azaltıp azaltamayacağını" test eden bir deney yaptı. Deneme için seçilen izleyiciler beğenmeme düğmesiyle etkileşime girebilir ancak sayı görüntülenmez. Veriler, Google'a göre "saldırıdan hoşlanmama davranışında azalma" gösterdi. Şirket, deneyin verilerini yayınlamadı.

Google'ın vardığı sonuç, YouTube'daki beğenmeme sayısını gizlemekti. Değişiklik zaman içinde tüm kullanıcılara sunuluyor ve değişikliğin kullanıma sunulması 10 Kasım 2021'de başladı.

İçerik oluşturucular, videolarının beğenmeme sayısını görmeye devam edebilir ve YouTube'un algoritması, öneri sistemi için beğenmeme eylemini kullanır.

En azından bazı YouTube kullanıcıları değişiklikten memnun kalmayacak. YouTube, arama sonuçları sayfalarında beğenme ve beğenmeme sayılarını göstermese de, bazıları geçmişte bir videoyu izleyip izlememeyi belirlemek için bu bilgileri kullanmıştı. Google şunu kabul ediyor:

Deney sırasında bazılarınızın bir videoyu izleyip izlememeye karar vermek için herkese açık beğenmeme sayısını kullandığını duyduk. Bu karara katılmayabileceğinizi biliyoruz, ancak bunun platform için yapılması gereken doğru şey olduğuna inanıyoruz.

Artık, beğenmeyenler artık herkese açık olarak gösterilmediğinden, bu seçenekler siteden kaldırılmıştır. Yorum bölümü bir cevap verebilirken, ek süre gerektirir ve çoğu zaman gereksiz yorumlarla dolu olduğu için bazı kullanıcılar yorum bölümünü görmezden gelebilir.

Beğeni sayısı, bir videonun ne kadar yararlı veya iyi olduğu hakkında fazla bilgi vermez. YouTube Geri Sar 2018 videosunu çekin. 220 milyon izlenme ve 3 milyon beğeni var. Harika bir videoya benziyor, değil mi? Sorun şu ki, beğenmeme sayısı şu anda 19 milyon, bu da YouTube'daki en kötü oranlardan birine sahip olduğu anlamına geliyor.

Birisi, bir videonun görüntüleme sayısını ve beğenilerini kullanarak bir formül oluşturabilir ve bu, Google birini veya diğerini de sitesinden kaldırmaya karar verene kadar iyi bir ölçüm haline gelebilir.

Google'ın, değişikliğin içerik oluşturucular için yapıldığını iddia ettiği düşünülürse, içerik oluşturucuların beğenmeme ve beğenmelerin herkese açık olarak gösterilmesini etkinleştirme veya devre dışı bırakma şansı elde etmesi daha iyi olmaz mıydı? Metriklerin herkese açık olmasını istemeyenler, bazı içerik oluşturucuların yorumları devre dışı bırakmaya karar vermelerine benzer şekilde, bunları tercihlerde devre dışı bırakabilir.

Son Haberler