Güvenlik ve kişisel veriler için büyük tehdit olan bu uygulamalara aman dikkat

Güvenlik ve kişisel veriler için büyük tehdit olan bu uygulamalara aman dikkat
Hep hayalini kurduğunuz telefonu almayı mı başardınız? Peki onu nasıl koruyacağınızı biliyor musunuz?

Yeni telefonunuzu nasıl koruyacağınızı öğrenmenin ve sanal saldırıları boşa çıkarmanın zamanı geldi. Uygulamaları indirebileceğimiz çeşitli mağazalar aslında her gün bilgisayar korsanlarının hedefi oluyor. Ve birçoğunu tanımak gerçekten zor. Bu nedenle, güvenlik ve kişisel veriler için çok tehlikeli bir durum olan her uygulamaya balıklamasına atlayıp telefonunuza kurmamanız gerekiyor.

Burada isimlerini sayacağımız ve telefonunuz için bir tehdit olan uygulamaların çoğu geçen ay tespit edildi. Daha öncede kendini gösteren ve bir süre önce ortadan kaybolan virüs ise şimdilerde tekrar ortaya çıkarak mahremiyeti ve hassas bilgileri ele geçirmek için geri döndü. Gelelim problemli uygulamalara ve kendinizi nasıl savunacağınıza.

Bilgisayar korsanları telefonlarımıza sızmak ve banka ve kişisel verileri çalmak için son derece tehlikeli bir numara buldular. Yani, mağazalarda açıkça zararlı uygulamalar yayınlamayı bıraktılar ve güvenli olarak işaret edilen uygulamlara küçük kod eklemeye başladılar. Üstelilk sanal mağaza güvenlik kontrollerini atlamanın ustaca bir yolunu bularak.

Neyse ki, güvenlik uzmanları genellikle ev bankacılığı uygulamalarını etkileyen bu tehditlerden bazılarını tespit ettiler. Bu uygulamalardan en tehlikelilerinden biri Anatsa Truva Atı. Bu virüs bankacılık verilerini hedef alıyor ve gerçekten sinsi çalışıyor. Yani, indirme yapıldığında değil, uygulama güncellendiğinde akıllı telefona bulaşıyor. Bu nedenle, anında ve çok sık güncelleme gerektiren uygulamaları indirmekten kaçınmanız virüslerin telefona bulaşma riskini azaltır.

Ayrıca bankacılık uygulamalarını, sanal cüzdanları ve diğer çevrimiçi ödeme yöntemlerini etkileyen başka bir kötü amaçlı yazılım olan Anubis'e de dikkat edin. Anubis'e karşı kendinizi savunmanız daha kolaydır. Anubis, orijinal uygulamaların sahte sürümleri aracılığıyla yayılan bir virüstür. Bu yüzden programları sadece resmi mağazalardan ve yorumları okuduktan sonra indirmeniz gerekir.

Son haftalarda yeniden ortaya çıkan Joker akıllı telefonları tekrardan tehdit etmeye başladı. Joker, kredi kartı verilerini çaldıktan sonra abonelikleri çok pahalı hizmetlere otomatik sipariş vererek kart sahibini zarara uğratmaktadır. Bu kötü amaçlı yazılım Google Play Store'un güvenlik kontrollerini aşarak (Color Message) Renkli Mesaj uygulamasına bulaşmayı başardı.

Color Message, mesajları anlık mesajlaşma programlarında kullanmak üzere özelleştirmenizi sağlayan bir uygulamadır. Google'ın güvenlik ekibi, saldırıyı fark eder etmez onu kaldırdı. Bu arada, 500.000'den fazla kez indirildi. Eğer sizde bunu yaptıysanız biran önce uygulamayı silin.

GALAXY MAĞAZASINA DİKKAT EDİN

Galaxy Store'dan uygulama indiren Samsung kullanıcıları bile huzur içinde uyuyamıyor. Markanın yerel mağazası diğerlerinden daha az tuzak gizliyor, ancak bazı tehditler var. Özellikle, ses ve video içeriğini görüntülemeye yönelik bazı uygulamalar, güvenlik uzmanlarının merceği altına girdi. Bu, Showbox klonları ve benzerleridir. Bu programlar çifte tehdit oluşturuyor. Bir yandan bunları satmak için kişisel veriler toplarlar, diğer yandan telefonumuza tehlikeli kodlar indirirler.

Son Haberler