14. Nesil Intel işlemciler için çıkış tarihi ve teknik detaylar belli oldu

14. Nesil Intel işlemciler için çıkış tarihi ve teknik detaylar belli oldu
AMD'nin rakibi Intel, yeni nesil işlemcilerle piyasanın tozunu almaya geliyor. 14. Nesil Intel Core işlemcilerin tanıtılacağı tarih ortaya çıktı.

AMD’nin en dişli rakibi olan Intel, kıyasıya rekabet içerisindeler. Her iki şirket piyasadaki en iyi işlemciyi çıkarmak için kozlarını oynarken, yılın galibi Intel olabilir.

Zira 14. Nesil Intel işlemciler adım adım geliyor ve çıkış tarihi de belli oldu.

Intel, 14. Nesil işlemcileriyle bombayı patlatacak

Enthusiastic Citizen (ECSM)isimli kaynak, 14. nesil Intel Core işlemcilerin piyasaya sürülmesine ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Buna göre 14. Nesil Intel Core işlemciler, Ekim ayında, 42. haftada çıkış yapacak. Nitekim bu, yol haritasına göre 17 Ekim'den 23 Ekim'e kadar olan tarihini işaret ediyor.

Yine aynı kaynağa göre lansman geleneksel olarak ikiye ayrılacak: Ekim ayında, K endeksi ile işaretlenmiş en iyi sürümler tanıtılırken, daha basit ve daha ucuz modeller ise 2024'ün başlarında (muhtemelen CES'te) piyasaya sürülecek.

Öte yandan ECSM’ye göre Intel'in yeni nesil masaüstü işlemcileri Arrow Lake; yeni bir soket (muhtemelen LGA1851) ile büyük bir mimari yükseltme alacak. Bu CPU'lar için; Z890, B860 ve H810 yonga setleri piyasaya sürülecek.

Son olarak yeni CPU’ların, LGA1700 işlemci soketine sahip mevcut anakartlarla uyumlu olacağı da bilgiler arasında.

Kaynak: Videocardz

Derleme: Veteknoloji.net

Son Haberler