Kayıp organlar ve boşalan kan: 1970'lerde ABD'de kaybolan binlerce ineğe ne oldu?

Kayıp organlar ve boşalan kan: 1970'lerde ABD'de kaybolan binlerce ineğe ne oldu?
Binlerce hayvan iç organları, gözleri, kulakları ya da cinsel organları olmadan bulundu. Birçoğunun kanı boşaltılmıştı. Bu gizemli olaylar halen net olarak açıklanabilmiş değil ama arkalarında mantıklı bir açıklama var gibi görünüyor.

1970'lerde ABD'nin Orta Batısında ve 2019'da Oregon'da binlerce sığır gizemli bir şekilde ölü bulundu.

Sayıları binleri bulan hayvanlarda, genellikle "cerrahi" olarak tanımlanan kesiklerle organlarının ve cinsel organlarının çıkarılması da dahil olmak üzere sakatlanma belirtileri görüldü. Aralarında 2019 yılında bulunan beş hayvanın da bulunduğu bazılarının ise kanları çekilmiş halde bulundu.

1970'lerdeki sakatlamalarla ilgili bir raporda, "Ülkenin dört bir yanındaki çiftçiler, sakatlanmış hayvanlarında benzer bulgular olduğunu bildirdiler" deniyor. "Kulaklar, gözler, memeler, anüs ve cinsel organlar 'cerrahi benzeri bir hassasiyetle' kesilmiş ya da 'oyulmuştu'. Parçalanmış hayvanların etrafındaki alanlarda genellikle ayak izleri ya da lastik izleri bulunmuyordu".

Gizemin kendisine ek olarak, hikaye daha da garipleşti ve sakatlamalardan önceki günlerde bölgelerin etrafında garip ışıkların dolaştığı iddia edildi. UFO meraklıları elbette ki sakatlamaların uzaylılar tarafından gerçekleştirildiğini iddia ettiler; uzaylılar belki de galaksi boyunca birçok ışık yılı yol kat ederek buraya gelmiş ve daha az kullanılan et parçalarının tadına bakmışlardı. Diğer tuhaf teoriler arasında 1970'lerin vazgeçilmezi olan Satanistler de yer alırken, bir diğeri de durumla ilgili paniğin yayılmasıyla birlikte sakatlama alanlarının etrafında görüldüğü iddia edilen işaretlenmemiş helikopterlere odaklandı.

Yerel kolluk kuvvetleri ve FBI, (muhtemelen çiftlik sahiplerinin cinayetlere ve sakatlamalara odaklanması ve hayvan ölümlerini gizemli sakatlayıcıya atfetmeye istekli olmaları nedeniyle) artıyor gibi görünen sakatlamalara bir açıklama getirmekte zorlandı. Örneğin 1975'te sadece Colorado'da 200'den fazla mutilasyon kaydedildi.

Çiftçiler, UFOloglar ve basın uzaylılardan ve hükümet komplolarından bahsederken, duruma daha mantıklı bakan araştırmacılar da vardı. Örneğin cesetlerde insan ya da lastik izi bulunmaması, hayvana ilk etapta hiçbir insanın yaklaşmamış olmasından kaynaklanıyor olabilirdi.

Washington County şeriflerinden biri, benzer koşullarda bırakılan bir leşe ne olduğunu görmek için ölü bir ineği açık bir alana bırakarak araştırma yapmaya karar verdi. Şerif Herb Marshall ve ekibi gece gündüz hayvanı izleyerek çürümeyi gözlemledi ve leş yiyicilere karşı tetikte oldu.

Kayıp organlar ve iç organlardan akbabaların sorumlu olabileceğinden şüphelenmiş olsalar da, kısa süre sonra hayvanlara verilen zararın çoğunun olası bir suçlusunu buldular: karasinekler. Hem de çok sayıda.

Marshall, National Geographic'te yayınlanan Is It Real? (Gerçek mi?) programına yaptığı açıklamada, "Hayvan şiştikten ve gazlar birçok organı ve iç organları dışarı çıkardıktan sonra, karasinekler bunu çok ama çok hızlı bir şekilde temizliyor" dedi.

Sinekler yumurtalarını gözler, kulaklar ve anüs gibi daha yumuşak dokulara bırakıyor ve kurtçuklar kısa sürede bu kısımları yiyip bitirerek cerrahi kesiklere benzeyen yaralar oluşturuyor.

Marshall, "Sadece birkaç saat içinde, tıpkı bizim araştırmamızda gördüğümüze benzeyen bir durum yaratıyorlardı" diye ekledi.

O dönemde veteriner hekimler tilki, vaşak, çakal ve saksağan gibi diğer leş yiyicilerin de sık sık bu yumuşak dokulara saldırdıklarını ve bunu yaparken de cerrahi görünümlü kesikler oluşturabildiklerini belirtmişlerdi. Bu arada, hayvanlarda kan bulunmaması, doğal çürüme sırasında kanın leşin dibinde birikmesiyle açıklanabilir. FBI, kendi yetki alanlarının dışında olduğu için tam bir soruşturma yapmamış olsa da, parçalama olaylarını leş yiyicilere bağlamıştır.

Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bazı soruşturmalarda az sayıda parçalama olayına insanların karıştığı iddia edilse de (bu konudaki kanıtlar da kabataslaktır ve hiçbir mahkumiyete yol açmamıştır), büyük çoğunluğu muhtemelen dönemin medyası tarafından körüklenen genel panik sırasında insan faaliyeti sanılan leş yiyicilerdi. Panik sona erdiğinde, sakatlama raporları da sona erdi.

2019 yılında Salem, Oregon'da aynı anda beş boğa ölü bulunmuş, zehirlenme gibi bariz bir neden bulunamamış, bu da neden hakkında daha fazla spekülasyona yol açmıştır.

"Çiftliğin ortak sahibi Colby Marshall o dönemde AP'ye verdiği demeçte, "Tamamen sağlıklı bir hayvanı kaybetmek tuhaf olurdu. "Beş genç, çok sağlıklı, formda, hepsi aynı yaşta olan mükemmel boğaları kaybetmek... bu normal faaliyet sınırlarının çok dışında."

Kayıp organların bir mezbahadan kolayca satın alınabileceği ya da hatta bedava verilebileceği düşünüldüğünde, insanların organlardan ne isteyeceği belirsiz.

Marshall sözlerine şöyle devam etti: "Şahsen ben daha çok okültizmden yanayım, insanlar her ne sebeple olursa olsun - ister ayın bir evresi olsun, ister inançları doğrultusunda yapacakları ritüeller olsun - farklı bölgelere gelip bunu yapıyorlar."

Tıpkı 70'li yıllarda olduğu gibi, hayvanların ölüm nedeni belirsizliğini korusa da, yetkililer tarafından görülen sakatlanmalar için öne sürülen en olası açıklama leş yiyici eylemiydi. Vakanın 50 yıl öncesine kıyasla daha az haber olması nedeniyle, bölgedeki çiftlik sahipleri tarafından kötü niyetli faaliyetlerin izlerini arayan başka vakalar kaydedilmedi. Ya da belki de uzaylılar ve chupacabra ekibi son bir inek organı soygunu için bir araya geldikten sonra sıkıldılar.

Son Haberler