2010'lu yılların popüler sosyal medya platformu Instagram yüzünden iflas ediyor

2010'lu yılların popüler sosyal medya platformu Instagram yüzünden iflas ediyor
Instagram ve Twitter arasındaki savaş devam ederken Tumblr'ın ortadan kaybolacağı öğrenildi. Şirketin patronuna göre Tumblr, her yıl içinde 30 milyon ABD doları kaybediliyor.

Instagram ve Twitter'a uzun süredir rakip olan Tumblr, eski günlerini çoktan geride bıraktı. Twitter gibi platformların yükselmesi ve Threads by Instagram gibi uygulamaların lansmanı ile Tumblr arka plana itildi. Şirketin CEO'su Matt Mullenweg, şirketin her yıl 30 milyon dolar kaybettiğini söyledi.

YILLIK KAYIP 30 MİLYON DOLAR

Tumblr CEO'su Matt Mullenweg bir röportajda platformun ölümünün engellenemeyeceğini itiraf etti. Sosyal medya araçlarından elde edilen gelirin yıllardır düştüğünü ve şirketin kazancından çok fazla para harcadığını ifade etti.

Bu düşüşün birkaç nedeni var. Twitter gibi sosyal medya platformlarının son zamanlarda giderek yükselmesi, müstehcen içeriğe yönelik yasakları ve Tumblr'ın yeni kullanıcıları çekememesi gibi bir dizi faktör şirketi iflasa sürükledi.

Tumblr, her yıl içinde 30 milyon ABD doları kaybediliyor

Yahoo'nun 2013 yılında 1.1 milyar dolara satın aldığı Tumblr, hedefinin oldukça gerisinde kaldı. 2019'da en iyi WordPress geliştiricisi Automattic tarafından sadece 3 milyon dolara satın alındı.

Ancak şirket yeni kullanıcıları çekmekte zorlanıyor ve aynı zamanda da reklam gelirleri düşüyor. CEO Mullenweg konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Yılda yaklaşık olarak kaybetmekteyiz. Satışları artırmanın ve daha çok insanın Tumblr'ı kullanmasını sağlamanın bir yolunu bulmalıyız."

Tumblr, 2018'de tüm müstehcen içeriği yasakladı ve bu alanda da trafikte önemli bir düşüş yaşadı. Şirket o zamandan itibaren bu kararından geri adım attı, ancak bunun gidişatı değiştirmeye yetip yetmeyeceği belli değil.

Tumblr'ın popülaritesini tekrar kazanıp kazanamayacağı ise net görünmüyor..

Son Haberler