ABAD'ın aldığı yeni karar Google'dan içerik kaldırmayı kolaylaştıracak

ABAD'ın aldığı yeni karar Google'dan içerik kaldırmayı kolaylaştıracak
İfade özgürlüğü savunucuları ve özel hayatın gizliliğini destekleyenler son yıllarda insanların dijital izlerini internetten silebilmeleri anlamına gelen "unutulma hakkı" konusunda çatışıyor.

İfade özgürlüğü savunucuları ile özel hayatın gizliliğini destekleyenler son yıllarda insanların internetteki dijital izlerini silebilmeleri anlamına gelen "unutulma hakkı" konusunda çatışıyorlar.

Avrupa Birliği Adalet Divanı'nda (ABAD) görülen dava, Google'dan isimlerini grubun yatırım modelini eleştiren bazı makalelerle ilişkilendiren arama sonuçlarını kaldırmasını isteyen bir grup yatırım şirketinin iki yöneticisiyle ilgiliydi.

Ayrıca Google'dan arama sonuçlarından küçük resimlerinin kaldırılmasını da istemişlerdir. Şirket, makalelerdeki bilgilerin doğru olup olmadığını bilmediğini söyleyerek talepleri reddetti.

Bunun üzerine bir Alman mahkemesi, unutulma hakkı ile ifade ve bilgi edinme özgürlüğü arasındaki denge konusunda ABAD'dan tavsiye istedi.

Avrupa Birliği Adalet Divanı, "Bir arama motorunun operatörü, referansın kaldırılmasını talep eden kişinin söz konusu bilginin açıkça yanlış olduğunu kanıtlaması halinde, referans verilen içerikte bulunan bilginin referansını kaldırmalıdır" dedi.

Yargıçlar, kullanıcılar üzerinde aşırı bir yük oluşmasını önlemek amacıyla, bu tür bir kanıtın web sitesi yayıncıları aleyhine verilmiş bir yargı kararından kaynaklanmasının gerekmediğini ve kullanıcıların yalnızca kendilerinden makul bir şekilde bulmaları istenebilecek kanıtları sunmaları gerektiğini söyledi.

Google, söz konusu bağlantıların ve küçük resimlerin artık web araması ve görsel arama yoluyla erişilebilir olmadığını ve içeriğin uzun süredir çevrimdışı olduğunu söyledi.

Bir sözcü, "2014 yılından bu yana Avrupa'da unutulma hakkını uygulamak ve insanların bilgiye erişim hakları ile mahremiyet arasında makul bir denge kurmak için çok çalıştık" dedi.

Aynı mahkeme 2014 yılında unutulma hakkını yürürlüğe koymuş ve insanların Google gibi arama motorlarından kendi adlarına yapılan aramalarda çıkan web sonuçlarındaki yetersiz ya da alakasız bilgilerin kaldırılmasını isteyebileceklerini söylemişti.

Karar, 2018 yılında yürürlüğe giren ve kişisel verilerin işlenmesinin bilgi edinme hakkının kullanılması için gerekli olduğu durumlarda unutulma hakkının hariç tutulduğunu belirten önemli AB gizlilik kurallarından önce geldi.

Son Haberler