Çinli çip devi SMIC, akıllı telefon ve PC çiplerine olan talebin “taş gibi" düştüğünü belirtti

Çinli çip devi SMIC, akıllı telefon ve PC çiplerine olan talebin “taş gibi" düştüğünü belirtti
Çin'in önde gelen yonga üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp (0981.HK) Cuma günü yaptığı açıklamada, müşterilerinin akıllı telefon satışlarının bu yıl Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin'deki COVID-19 nedeniyle en az 200 milyon adet düşmesini beklediğini söyledi.

Çin'in en büyük yonga üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation'ın (SMIC) CEO'su Zhao Haijun, şirketin 2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarını paylaştığı toplantıda akıllı telefonlar ve PC'ler için gereken çiplere olan talebin "taş gibi" düştüğünü belirtti.

Akıllı telefon üreticilerinin şu anda elinde 5 aylık stokları olduğunu ve bu nedenle yeni ürün sipariş etmeden önce bu stokları eritmek istediklerini söyleyen Zhao Haijun, talep düşüşünün etkilerinin özellikle Çin'de hissedildiğini vurguladı. Zhao, satışlarında yaşanan düşüşün sebebi olarak Rusya ile Ukrayna savaşına bağlarken, akıllı telefon satışlarının bu yıl 200 milyon civarında azalacağını da belirtti.

2022 ilk çeyrek sonuçlarını da açıklayan Zhao Haijun, buna karşın şirketin iyi gittiğini ifade etti. 2021'in 4'üncü çeyreğine göre 87 milyon dolarlık düşüşe rağmen, 1.84 milyar dolarlık gelir elde ettiklerini ifade eden Zhao Haijun, gelirde yüzde 67 oranında artış gördüklerini de söylüyor.

Şirketin brüt kar marjı da yüzde 5.7 artarak yüzde 40.7'ye ulaşırken, Çin'de düşük seyreden işlemci satışlarına karşın COVID-19 salgınına rağmen ABD ve Avrupa pazarlarının hızlı bir toparlanma içinde olduğunu da belirtiyor.

CHIP & Reuters

Son Haberler