Algoritma değişiyor|Tweetler öncelik sırasına göre gösterilecek

Algoritma değişiyor|Tweetler öncelik sırasına göre gösterilecek
Twitter’ın yanıt sunma algoritmasında değişikliğe gidiliyor. Artık hesabınızın onaylı olup olmadığına göre yapılan paylaşımlardaki cevaplarınız sıralanarak gösterime sunulacak.

Twitter, çok uzun bir süredir botlardan muzdarip. Elon Musk yönetimine giren platformda savaş açılan ilk unsurlardan biri de buydu. Elon Musk, sürekli botları bitireceğini söyleyip duruyordu, nitekim öyle de yaptı.

Botların Twitter'dan gitmesi için birçok çalışma yapan Musk yönetimindeki Twitter geliştiricileri, yine botlara karşı önlem olması adına yeni Twitter yanıtları algoritmasını açıkladılar.

Bu bağlamda Twitter'ın yeni yanıt algoritması şöyle işleyecek:

Elon Musk, dün gece yarısı paylaştığı gönderide Twitter'daki yanıt algoritmasının nasıl işleyeceğine dair bilgilendirme yaptı. Musk, şöyle diyor:

"Gelecek haftalarda Twitter, yanıtlara şu sıraya göre öncelik verecek:

  • Takip ettiğiniz hesaplar
  • Onaylanmış hesaplar
  • Onaylanmamış hesaplar

Onaylanmış hesapların botlar veya troller tarafından bozguna uğratılması 1000 kat daha zor olacak. "Ne ekersen onu biçersin" derler."

Musk burada "onaylanmış" hesaplara değiniyor ancak Twitter Blue ile birlikte parayı veren onayı alıyor zaten. Dolayısıyla "onaylanmış" bir hesabın gerçekten hesabın yansıttığı kişi olup olmayacağı, yani troll veya bot hesaplarla etkileşimde olabileceği pek olası.

Ancak Twitter Blue pek de ucuz olmadığından ve her bot hesaba tik almak tuzlu olacağından, etkileşimi azaltacağı aşikar. Ne diyelim, Twitter'ın yeni yanıt algoritmasının nasıl işleyeceğini bekleyip göreceğiz

Son Haberler