Alınan yeni kararla beraber binlerce Meta çalışanı işinden olacak

Alınan yeni kararla beraber binlerce Meta çalışanı işinden olacak
Teknoloji devlerinin işten çıkartma kararları artık tur dönerken, Meta'dan yeni bir karar daha geldi. Dünya devi şirket Meta, üçüncü işten çıkarma dalgasıyla birlikte binlerce çalışanını işsiz bırakacak.

Meta, maliyetleri düşürmeye ve operasyonları düzene sokmaya yönelik kapsamlı bir planın parçası olarak üçüncü işten çıkarma dalgasını başlattı. Yeni işten çıkarma kararı, Nisan ayında teknik rolleri etkileyen önceki işten çıkarmaların ardından Meta'nın iş gruplarındaki çalışanları hedefliyor. Kasım 2022'den bu yana 21.000 işten çıkarma ile Meta, verimliliğini artırmayı, ekonomik zorluklara uyum sağlamayı ve zayıflamış bir dijital reklamcılık pazarında yön bulmayı amaçlıyor.

Kasım 2022'deki ilk tur 11.000 çalışanı etkiledi. Mart 2023'teki ikinci tur ise yaklaşık 4.000 işçiyi etkiledi. Şimdiyse yaklaşık 6.000 işçi daha işini kaybedecek gibi görünüyor.

Yeni işten çıkartma dalgası, kullanıcı deneyimi, pazarlama, işe alma ve mühendislik rollerindeki kişileri içeriyor. Meta, son işten çıkarmalar hakkında özel olarak yorum yapmaktan kaçındı, ancak CEO Mark Zuckerberg tarafından şirketin iş gruplarında Mayıs ayı sonlarında başlayacak olan işten çıkartmalarla ilgili bir önceki duyuruya atıfta bulundu.

Devam eden yeniden yapılanma çabaları, Meta'nın daha çevik bir şirket olma stratejisinin bir parçası. Mark Zuckerberg, bu önlemlerin gerekliliğini sıklıkla vurguluyor ve bunları şirketin uzun vadeli vizyonuna ve gelişmiş iş performansına yönelik olarak yaptığını söylüyor.

Nisan ayında Meta, ilk çeyrek gelirinde bir önceki yıla göre %3'lük bir artışla 27,91 milyar dolara ulaştığını bildirmişti. Bu büyüme, art arda üç azalan gelir dönemini takip etmişti.

Son Haberler