Amazon ChatGPT'ye rakip olmaya hazırlanıyor

Amazon ChatGPT'ye rakip olmaya hazırlanıyor
Amazon, ChatGPT benzeri bir modeli devreye sokmayı planlıyor. Eğer bu gerçekleşebilirse, ChatGPT'den daha akıllı ve geniş kullanım olanağı sunması bekleniyor. İşte ayrıntılar...

Amazon geçtiğimiz hafta üç aylık kazançlarını açıkladı ve yatırımcılarla yaptığı görüşmede CEO Andy Jassy, şirketin Alexa'yı "dünyanın en iyi kişisel asistanı" yapmak istediğini söyledi. E-ticaret devinin bu amaçla daha büyük ve çok daha yetenekli büyük dil modelleri (LLM'ler) geliştirdiğini söyledi. Yeni bir rapor, Amazon'un Alexa'ya ChatGPT benzeri AI chatbot teknolojisi eklemek istediğini iddia etti.

AMAZON'DAN CHATGPT RAKİBİ GELİYOR

Business Insider'ın bir belgeye atıfta bulunarak hazırladığı bir raporda, Amazon'un daha yeni ve daha yetenekli bir Alexa'ya güç verecek yerli olarak geliştirilmiş bir LLM'ye güveneceği belirtildi.

Amazon, LLM'sini Alexa Öğretmen Modeli olarak adlandırıyor. Amazon'un Alexa'nın "bir veritabanından getirmek" yerine düşünmesini istediği bildiriliyor. Belgenin "Alexa LLM Entertainment Use Cases" başlıklı bir bölümünde, yeni yapay zeka sisteminin Alexa'nın medya önerileri, haber sunumu ve hikaye anlatımını daha konuşkan hale getirmesine yardımcı olacağı öne sürülüyor.

Belgede yer alan bir örneğe göre, bir kullanıcı "Alexa, zengin insanların Sicilya ya da Hawaii'ye tatile gittiği HBO ya da Netflix dizisini bul" diye sorarsa, Alexa dizinin "The White Lotus" olduğunu anlayacak.

Son Haberler