Apple, Apple Music hakkında yanlışlıkla önemli bir bilgiyi açıkladı

Apple, Apple Music hakkında yanlışlıkla önemli bir bilgiyi açıkladı
Apple, 2015 yılında piyasaya sürülen müzik yayın hizmeti Apple Music ile ilgili önemli bir bilgiyi yanlışlıkla açıkladı. Verilen bu bilgi ise hiçbir sanatçının tek bir şarkıda 1 milyar dinlenmeye ulaşamamış olması.

Geçtiğimiz günlerde Apple, Ed Sheeran'ın özel bir performansıyla Apple Music Live'ın ikinci sezonu ile geri döneceğini duyurdu. Ancak Cupertino firması, 2015 yılında piyasaya sürülen müzik akış hizmetiyle ilgili önemli bir bilgiyi de yanlışlıkla açıkladı.

Bu bilgi, sekiz yılın sonunda, hiçbir sanatçının tek bir şarkıda bir milyar dinlenmeyi başaramamış olması. Bu da Apple Music ile Spotify arasındaki devasa farkı gösteriyor. Çünkü Spotify, en çok dinlenen şarkıların sürekli yeni kayıtlarını ekliyor. Böylece sanatçıların ne kadar hızlı bir şekilde bir milyar dinlenmeyi aşabileceğini kanıtlıyor.

Apple Music'te, Ed Sheeran tüm zamanların en başarılı sanatçılarından birisi, küresel olarak 9.5 milyardan fazla dinlenme ve 240 milyon Shazam aramasına sahip. Bir milyar dinlenmeye en yakın şarkı ise yine Ed Sheeran'ın Shape of You şarkısı. Fakat bu bile 1 milyar dinlenmeye 70 milyon uzaklıkta.

Spotify, Miley Cyrus ile müzik zevkinizi birleştirebileceğiniz bir Blend çalma listesi sunarak, Spotify ve Apple Music'in kullanıcı tabanları arasındaki farkı anlamamızı sağladı. Blend, sizin ve Blend çalma listesindeki diğer kişilerin dinlediği müzikleri bir araya getiren ortak bir çalma listesi. Sizin dinleme etkinliklerinize göre günlük olarak güncelleniyor. Blend'e katılan kullanıcılar kendi arkadaşlarını da ekleyebiliyor.

Spotify, Miley Cyrus'un Flowers şarkısı platform tarihinde 1 milyar dinlenmeye en hızlı ulaşan şarkı rekorunu kırdığı için bu listeyi kullandı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Flowers dört ay önce yayınlandı ve şu anda 1 milyardan fazla dinlenmeye sahip. Diğer taraftan, Apple Music'in en popüler şarkısı hala bu başarıyı elde edemedi.

MIdIA raporuna göre, 2022'nin ilk yarısında Spotify yaklaşık 190 milyon aboneye sahipken, Apple Music neredeyse 85 milyon kullanıcıya sahipti. Apple Music, kullanıcı tabanı ile ne kadar gurur duysa da şirketin bu savaşa ayak uydurabilmesi için popüler şarkılara daha fazla önem vermesi gerekiyor gibi görünüyor.

Son Haberler