Apple elmayı kimseye kaptırmıyor... Teknoloji devinden İsviçre Meyve Birliği'ne de dava

Apple elmayı kimseye kaptırmıyor... Teknoloji devinden İsviçre Meyve Birliği'ne de dava
Teknoloji devi Apple, ürünlerinde kullandığı elma logosunu kimseye yedirmiyor. ABD'li şirket bunun için İsviçre'ye bile dava açtı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, piyasaya sürdüğü tüm ürünlerinde elma logosunu kullanıyor. Ancak görünen o ki ABD'li şirket elmasını kimseye kaptırmaya niyetli değil.

Apple, İsviçre Meyve Birliği'nin logosunda elma kullanmasından rahatsız oldu ve marka ihlali gerekçesiyle dava açtı. Apple, İsviçreli kuruluşun logosunun kendi logosuyla karıştırılabileceğini ve tüketicileri yanıltabileceğini iddia etti.

Apple, İsviçre Meyve Birliği'ne dava açtı

İsviçre Meyve Birliği ise davanın haksız ve saçma olduğunu savundu. Kuruluşun avukatı, Apple'ın logosunun basit bir elma şeklinden ibaret olduğunu, kendilerinin ise elmanın üzerinde İsviçre bayrağı bulunan daha detaylı bir logo kullandıklarını belirtti. Ayrıca kuruluşun logosunun 1947 yılından beri tescilli olduğunu ve Apple'ın kuruluşundan çok önce kullanıldığını da vurguladı.

Dava, İsviçre Federal Patent Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Mahkeme heyeti, tarafların delillerini sunmalarını istedi. Davanın sonucu ise önümüzdeki aylarda belli olacak.
Apple, daha önce de isim veya logo benzerliği sebebiyle pek çok şirket veya kişiye dava açmıştı. Bunlardan bazıları şöyle:
- Apple, 2020 yılında Spotify'da sadece 7 dinleyicisi olan Frankie Fineapple isimli bir müzisyene isim benzerliği gerekçesiyle dava açtı.
- Apple, 2021 yılında telefonunu garanti kapsamında tamir etmeyen şirkete 1300 dolarlık dava açan Theodore A. Kim isimli bir iPhone 12 kullanıcısına karşı dava açtı.
- Apple, 2020 yılında Prepear isimli yemek öğünleri planlama şirketini, logosunda armut bulundurduğu için mahkemeye verdi.

Son Haberler