Apple kurucusu, yapay zekanın getirdiği tehlike için uyardı

Apple kurucusu, yapay zekanın getirdiği tehlike için uyardı
Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, yapay zekanın getirdiği tehlikeler hakkında açıklamalarda bulunarak, yapay zekanın dolandırıcılık olaylarını artırabileceğini belirtti.

ABD'li teknoloji şirketlerinden Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, yapay zekanın tehlikeleri hakkında açıklamalarda bulunarak, dolandırıcılık olaylarının artmasından endişe duyduğunu söyledi.

Wozniak, yapay zekanın faydalı yönleri olduğu gibi zararlı yönlerinin de bulunduğunu söyleyerek teknolojinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığında insanlar için tehlikeli bir hal alabileceğini belirterek, uyardı.

Dolandırıcılık Olayları Artış Gösterebilir

Art niyetlilerin, yapay zeka yardımıyla yaptıkları dolandırıcılıklarda insanları daha kolay kandırabileceğini söyleyen Wozniak, yapay zeka ile yapılan dolandırıcılıkların tespiti ve dezenformasyonun önüne geçilmesinin zorlaşabileceğini de söyledi.

Yapay zeka teknolojileri üzerine yürütülen; sınırlandırma ve düzenleme getirme tartışmalarına da değinen Wozniak, insanların kullanımına sunulan bir şey eğer zarara yol açıyorsa o zaman onu üreten kişilerin de bu zarardan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Wozniak, "her şeyin yanlarına kar kalacağını düşünen" büyük teknoloji şirketlerinden söz konusu düzenlenmelerle hesap sormanın mümkün olamayacağını belirtirken, teknolojideki gelişimin önünde durmanın imkansız olduğunu söyledi.

Wozniak, teknolojinin her geçen gün ilerlediği bir ortamda insanların teknolojiyi yararına kullanma ve tehlikelerden korunma konusunda daha eğitimli hale gelmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Son Haberler