Apple 'Made-in-America' çipler tasarlayacak

Apple 'Made-in-America' çipler tasarlayacak
CEO Tim Cook Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Asya merkezli üretime olan bağımlılığını azaltan Apple Inc'in artık ABD'de çip üreteceğini doğruladı.

Arizona'daki TSMC fabrikasının 2024 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor ve başlangıçta açıklanandan daha gelişmiş bir çip üretecek.

Cook Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Apple silikonları kullanıcılarımız için yeni bir performans düzeyinin kilidini açıyor. Ve yakında bu çiplerin birçoğu Made in America damgasını taşıyacak" dedi.

iPhone üreticisi yaklaşık on yıl sonra ilk kez ABD'de çip üretecek. Cook, Apple'ın halihazırda iPhone üreticisi için çip üreten TSMC ile olan ilişkisini genişleteceğini söyledi.

2024'te faaliyete geçmesi planlanan tesis, başlangıçta duyurulandan daha gelişmiş bir çip üretecek.

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi olan TSMC, ABD'li büyük donanım üreticilerinin önde gelen tedarikçilerinden biri. İki tesis için sağladığı 40 milyar dolarlık fon, şirketin Tayvan dışındaki en büyük yatırımı.

Cook, ABD Başkanı Joe Biden ve çip şirketlerinin yöneticileriyle birlikte Phoenix, Arizona'da inşaatı devam eden Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. tesisinin şantiyesinde konuştu.

Tayvanlı yarı iletken tesisinin devasa genişlemesini kutlayan Cook, "TSMC'nin Arizona'daki tesisinin açılışı, ABD'de gelişmiş üretimde yeni bir döneme işaret ediyor ve tesisin en büyük müşterisi olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Son Haberler