Apple, Vision Pro isim değiştirmek zorunda kalabilir! İşte sebebi

Apple, Vision Pro isim değiştirmek zorunda kalabilir! İşte sebebi
Apple'ın yeni VR/AR başlığı Vision Pro, karma gerçeklik deneyimini bir üst seviyeye taşırken, daha yeni duyurulan gözlüğün isminde değişikliğe gidilmesi söz konusu olabilir. İşte ayrıntılar..

Apple, geçtiğimiz hafta düzenlediği etkinlikte uzun zamandır beklenen AR/VR başlığı Vision Pro'yu tanıttı. Bu başlık, kullanıcıların çevrelerindeki fiziksel alanla dijital içeriği harmanlayarak eşsiz bir deneyim sunuyor. Göz, el ve sesle kontrol edilen Vision Pro, Apple'ın en iddialı ürünlerinden biri olarak görülüyor.

Ancak Vision Pro'nun adı, başka bir şirketin marka hakkı iddiası nedeniyle tartışma konusu oldu. Apple, Vision Pro adını kullanmak için Çin'de başvuru yapmış ancak bu başvuru reddedilmiş. Reddedilme sebebi ise bir diğer teknoloji devi olan Huawei'in bu ismi çoktan tescil ettirmiş olması.

Apple ne yapacak? Huawei bunu bilerek mi yaptı?

Huawei, Apple'ın duyurusundan çok önce, 16 Mayıs 2019 tarihinde "Vision Pro" ticari markasını tescil ettirmiş. Huawei'ye verilen ticari marka koruması, 28 Kasım 2021'den 27 Kasım 2031'e kadar on yıllık bir süreyi kapsıyor. Bu marka, LCD TV'ler, başa takılan sanal gerçeklik cihazları ve radyo ekipmanları gibi çeşitli mal ve hizmetleri kapsayan Uluslararası Sınıflandırma 9 kapsamına giriyor.

Huawei'nin "Vision Pro" ticari markasını tescil ettirmesinin özellikle Apple'ı hedef almıyor olması burada önemli bir nokta zira Huawei'in gerçekten de bu ad ile mevcut bir ürün serisi var. Huawei daha önce "Vision" markalı iki ürün piyasaya sürmüştü: İlk akıllı görüntüleme gözlüğü Vision Glass ve Huawei Vision akıllı ekran serisi.

Şu an itibariyle Huawei, karma gerçeklik (MR) kulaklık ürünlerinin geliştirilmesi veya piyasaya sürülmesine ilişkin herhangi bir resmi duyuru yapmadı. Apple'ın Vision Pro adını kullanmaya devam edip etmeyeceği henüz belli değil. Şirket, Çin'deki karara itiraz edebilir veya Çin pazarı için farklı bir isim seçebilir.

Son Haberler