Apple’dan ChatGPT’ye rakip geliyor, SiriGPT mi olacak? İşte detaylar!

Apple’dan ChatGPT’ye rakip geliyor, SiriGPT mi olacak? İşte detaylar!
Sohbet robotlarının popülaritesi artmaya devam ederken Apple, kendi çalışanlarının ChatGPT’yi kullanmasına yasakladı. Son raporlarda ise teknoloji devinin ChatGPT’ye rakip bir sohbet robotu geliştirdiği ortaya çıktı.

ChatGPT ile devrim yaratan OpenAI, teknoloji sektörünü adeta ayağa kaldırdı. Doğal insan dili kullanan yapay zeka sohbet robotuyla kısa sürede büyüyen OpenAI, son olarak GPT-4 modelini piyasaya sürdü.

Ancak sohbet robotunu geliştiren tek şirket OpenAI değil. Teknoloji devi Google’ın yanı sıra, Cupertino merkezli Apple’ın da kendi yapay zeka modelini geliştirdiği ortaya çıktı.

SiriGPT mi geliyor?

Sohbet robotları şu an birçok internet tarayıcısında kullanılıyor. Yakın zamanda bunu sesli asistanlarda da görmek mümkün olabilir. Zira Apple kolları sıvadı.

Wall Strees Journal’ın aktardığına göre Apple, çalışanlarına kısa süre önce ChatGPT ve diğer sohbet robotu yazılımlarını kullanmasını yasakladı. Ancak bunun tek nedeni yeni geliştirilen iPhone 15 veya bir başka ürünler değil.

chatgpt.jpg

Anlaşıldığı üzere Apple yapay zeka alanında da önemli bir mesai yapıyor. Şirketin yapay zeka destekli bir sohbet robotu üzerine çalıştığı, bunun ChatGPT rakibi olarak geleceği bildirildi. Ancak Apple’ın kendi yapay zeka modeli hakkında somut olarak çok fazla bir şey yok.

İş ilanları açıldı

Yapay zeka modeli için kolları sıvayan Apple, birçok iş ilanını da açtı. Apple’ın yayınladığı ondan fazla iş ilanı “üretken yapay zekâ konusunda uzman” kişilerin arandığını ortaya koyuyor. Şirket, özellikle olağanüstü otonom sistemler oluşturma konusunda tutkulu makine öğrenimi uzmanları aradığını belirtiyor. Bu tarz iş ilanlarının 27 Nisan’da yayınlanmaya başladığı da gelen bilgiler arasında.

Kaynak: WSJ
Derleme: Veteknoloji.net

Son Haberler