Apple'dan neyi eksik! Samsung kendi işlemcisini üretebilir

Apple'dan neyi eksik! Samsung kendi işlemcisini üretebilir
Samsung’un çip üretimi yarışında Apple ve Qualcomm ile yarışmak ve sektörün öncüsü olmak için kendi işlemcisini üretebileceği iddia edildi.

Exynos 2200'ün içindeki Xclipse 920 GPU'su, AMD ve Samsung arasındaki ortaklık sonucunda doğan bir grafik işlem birimiydi. Güney Koreli teknoloji devi için bu, çok büyük bir ilk adımdı. Samsung'un bu önemli hamlesinden sonra sektör kaynaklar, şirketin bir sonraki hamlesinin çok daha büyük olacağını öne sürdüler.

İddiaya göre Samsung, mobil cihazlarında kullanmak adına kendi GPU'larını üretmeye başlayacak. Peki Samsung, neden GPU üretmek istesin?

Samsung'un Apple ve Qualcomm'u GPU üretiminde geride bırakmak istediği varsayılıyor

Samsung'un Exynos 2200 yonga seti içerisinde, şirketin popüler grafik işlem birimi üreticisi olan AMD ile ürettiği RDNA2 mimarili GPU var. Bu ortak çalışmadan istediği sonucu alan Samsung, bunun devamını getirmek istiyor.

Şirket, kendi geliştirdiği bu GPU'larda yine AMD'nin RDNA mimarisini kullanıyor. Samsung, daha önceki GPU üretim deneyimlerinde pek başarılı olmamıştı ancak Exynos 2200 yonga seti, birkaç noktada eleştirilse de performans açısından beğeni toplamayı başarmıştı.

Samsung'un kendi GPU'sunu üretme planlarının da buna dayandığı ifade ediliyor. Bildiğiniz gibi uygun fiyatlı ürünler piyasaya sürebilmenin birinci şartı maliyetleri düşürmektir. Samsung, kendi GPU'sunu üreterek hem maliyettten tasarruf sağlamayı hem performans konusunda öne geçmeyi hem de rakipleriyle kontrolün kendisinde olduğu bir rekabete girmeyi hedefliyor.

Son Haberler