Apple'dan satış kurnazlığı: Orijinal şarj satın almak zorunda kalabilirsiniz!

Apple'dan satış kurnazlığı: Orijinal şarj satın almak zorunda kalabilirsiniz!
Apple'ın orijinal ve made for iPhone programı kapsamında üretilen şarj cihazlarının farklı olacağı iddia edildi. Eğer bu iddialar doğru olursa, artık iPhone kullananlar orijinal şarj cihazı almak zorunda kalabilir.

Deneyimli Apple analisti Ming-Chi Kuo, yaklaşmakta olan iPhone 15 ailesi ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Kuo'nun açıklamasına göre Apple, made for iPhone (MFi) sertifikasına sahip olan şarj cihazlarına pozitif ayrımcılık yapacak. Peki nasıl?

Yapılan açıklamaya göre iPhone 15 alanlar, MFi programı kapsamında üretilmiş olan bir şarj aleti satın alması durumunda, telefonunun daha hızlı şarj edildiğini görecek. Üçüncü taraf şarj aletlerindeki şarj hızı ise nispeten düşük olacak. Kuo, bu durumun Apple'ın orijinal ve MFi programında üretilmiş olan şarj aletlerine olan talebi artıracağını ifade ediyor.

"Satışlar yüzde 30 ila yüzde 40 kadar artacak"

Apple analistinin açıklamasına göre 2023 yılı, Apple'ın yüksek miktarda şarj aleti satacağı bir yıl olarak tarihe geçecek. Kuo, satışların yüzde 30 ila yüzde 40 arasında artacağını, yaklaşık 240 milyon adede kadar ulaşabileceğini ifade ediyor. "Sürdürülebilirlik" adı altında kutudan şarj aletini çıkaran şirket, parayla şarj aleti satışlarında patlamaya neden olarak kendi ile çelişmiş ancak sonuçta ciddi miktarda kar elde etmiş olacak.

Bu arada; bu iddialara benzer başka iddialar da mevcut. Bu bağlamda; Apple'ın MFi kapsamında üretilen USB Type-C kablolarda da çifte standart uygulayacağı iddia ediliyor. İddialara göre orijinal veya MFi kablo kullanan tüketici, iPhone 15'in desteklediği maksimum hızlı şarj desteğinden faydalanabilecek. Ayrıca veri hızı da bu kablolarda daha yüksek olacak. Eylül ayı yaklaştıkça, yeni iPhone'lar ile ilgili iddialar daha da netleşecektir.

Son Haberler