Apple'ın AirPods'larını artık o şirket üretecek! İşte dev yatırım

Apple'ın AirPods'larını artık o şirket üretecek! İşte dev yatırım
Apple'ın en büyük üreticisi Foxconn, AirPods üretimini üstlenmek için çalışmalara başladı. Yapılacak olan dev yatırımın ayrıntıları da ortaya çıktı.

Bilindiği üzere Apple, Foxconn ile sıkı bir bağ içerisinde. Şirket, üretim hattının büyük bir çoğunluğunu iPhone fabrikası olarak bilinen Foxconn'a çevirmiş durumda. Görünen o ki aralarındaki bağ, giderek artıyor. Apple'ın yatırım planı ortaya çıktı.

Foxconn, AirPods üretimi için 200 milyon dolarlık bir fabrika kuruyor

6 yılı aşkın bir süredir piyasada olan AirPods, bugüne dek oldukça başarılı oldu. Apple, bu ürünlerin üretimi için Çin'deki bazı tedarikçilerle çalıştı. Ancak bilindiği üzere şirket Çin ile olan bağını koparmak istiyor. Bu yüzden AirPods üretimini Hindistan'a taşıyor.

haber-fotograflari-2023-03-16t161048-337.jpg

Reuters'te yer alan bir habere göre Foxconn, AirPods üretmek için Hindistan'ın güneyinde bulunan Telangana eyaletinde büyük bir fabrika inşa etmeyi planlıyor. Kurulacak fabrikanın 200 milyon dolar değerinde olması bekleniyor.

Öte yandan bu ve benzeri yatırımların olacağı daha önce de konuşuluyordu. Apple'ın orta ve uzun vadede Çin'den ayrılmak istediği biliniyor. Şirketin üretim hattını Hindistan'a çevireceği söylenmişti. Geçtiğimiz Aralık ayında Foxconn'un Hindistan'da ülkede 500 milyon dolarlık yatırım yapacağı ortaya çıkmıştı.

Apple'ın Çin ayağında işler hiç de iyi gitmiyor. Çin'de bulunan Foxconn fabrikası, iPhone üretimi söz konusu olduğunda Apple'ın kalbi olarak gösteriliyor. Ancak, geçtiğimiz dönemlerde Çin'de yürütülen "koronavirüse karşı sıfır tolerans" politikası nedeniyle üretim birçok kez durdu. Apple bağımlılığı azaltmak için bu yatırımları yapmayı düşünüyor.

Son Haberler