Avustrayla Başbakanı'ndan ilginç öneri: '' Telefonunuzu Düzenli olarak kapatıp açın''

Avustrayla Başbakanı'ndan ilginç öneri: '' Telefonunuzu Düzenli olarak kapatıp açın''
Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, vatandaşlarına hackerlardan korunmak için günde bir kez telefonlarını açıp kapamalarını önerdi. Peki bu basit yöntem gerçekten bizi korur mu?

Akıllı telefonlar günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Ancak telefonların artan kullanımı, beraberinde kötü niyetlileri de beraberinde getirdi.

Gerek mobil uygulamalar gerekse girdiğimiz bir internet sitesi, kimi zaman kötü amaçlı olabiliyor ve kullanıcı verilerine erişebiliyor. Buna karşılık Avustralya Başbakanı Anthony Albanese'nin ise ilginç bir önerisi var.

''Düzenli olarak kapatıp açın''

Ülkesinin siber riskler konusunda daha aktif olması gerektiğini ifade eden Albanese, vatandaşlarının her gece beş dakikalığına telefonlarını kapatmalarını önerdi. 24 saatte bir tekrarlanmasını söyleyen başbakan, diş fırçalarken bile bunun yapılabileceğini ifade etti.

Bu çözüm işe yarıyor mu?

Akıllı telefonu her gün veya haftada bir açıp kapatmak, siber saldırganlara karşı çok basit bir yöntem gibi görünebilir. Ancak uzmanlar, bunun belli durumları engellemek için gerçekten işe yaradığına vurgu yapıyor.

Mesela Sydney Teknoloji Üniversitesi'nden siber güvenlik uzmanı Dr. Priyadarsi Nanda, bir telefonu düzenli olarak yeniden başlatmanın riski en aza indirebileceğini söylüyor. Bu şekilde, kullanıcıların verilerini toplayan veya onları izleyen kötü amaçlı uygulamaların zorla kapatılabileceğini ekliyor.

Öte yandan Nanda'ya göre birçok kullanıcı arka planda uygulamaların çalıştığının farkında değil. Bu yöntem bu yüzden iş görebilir. Tabii ki telefon yerine direkt uygulamaları kapatmak da bir seçenek. Ancak Nanda, bu kısımda gözükmeyen; ancak sadece telefon kapatıldığında durdurulabilecek uygulamalar olduğuna vurgu yapıyor: "Telefonunuzu yeniden başlatmak sizi tamamen korumasa da hackerların işini zorlaştırabilir."

Son olarak Nanda gibi bu tarz önerileri yapan birçok uzman var. Üstelik Avustralya, vatandaşlarını bu konuda uyaran ilk ülke de değil. Daha önce ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, mobil cihaz güvenliğiyle ilgili bir yönerge yayınlamış ve haftada bir telefonunuzu yeniden başlatmanın hacklenmeleri engelleyebileceğini belirtmişti. Yani ne kadar milattan önce kalma bir yöntem olsa da telefonunuzu düzenli olarak kapatıp açmanın, size daha güvenli bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz.

Son Haberler