Biraz erken olmadı mı? Apple'ın M3 işlemcili Mac modellerinde sürpriz yenilik

Biraz erken olmadı mı? Apple'ın M3 işlemcili Mac modellerinde sürpriz yenilik
Yıllardır Mac bilgisayarlarında gözle görülür değişikliğe gitmeyen Apple, M3 işlemcili bilgisayarlarında ilk kez çok büyük bir değişiklik yapabilir.

Yeni trendlere uyma konusunda rakiplerini biraz geriden takip eden Apple, ilk yüz tanıma sistemi Face ID'yi iPhone X ile kullanıcılarla buluşturdu.

Söz konusu özellik fayda sağlamasının yanı sıra kullanıcının da beğenisini kazanırken, Apple'un bunu neden Mac modellerine getirmediği de sıkça tartışılıyordu. Neyse ki geç de olsa teknoloji devi kolları sıvamaya başladı.

Face ID'li Mac'ler için patent alındı

Cupertino merkezli Apple'un yeni aldığı bir patent, yıllar sonra MacBook'lara Face ID teknolojisinin geleceğine ilişkin ipuçları veriyor. Patent USTPO tarafından onaylanırken, bunun M3 işlemcilerle gelmesi ise olasıklar arasında yer alıyor.

2370a2ee-ff6a-40ee-8dbd-78172bbf.jpg

Patente göre Apple, Face ID'yi bilgisayarlarına getirmek istiyor. Ayrıca, Mac'e ek olarak tıpkı iPhone'larda olduğu gibi e-posta erişimi için de sistemin kullanılabileceği de iddia ediliyor. Onaylanan çizimlere bakıldığında ekrana yerleştirilecek kameralarla bunun mümkün olabileceğini görmek mümkün. Apple, onaylanan patentin 2008'e kadar, yani iPhone tanıtıldıktan bir yıl sonraya kadar uzandığını da ekliyor. Aslında şirketin bunu uzun zamandır Mac'lere getirmeye niyeti olduğu da açıkça görünüyor...

Şu anda bu teknolojinin tam olarak hangi modellerde kullanılacağı bilinmiyor. Ancak güvenilir kaynaklara göre M3 işlemcili Mac'ler ile Face ID dönemi Apple bilgisayarlarında başlayabilir.

Son Haberler