Bosch, Kuzey Amerika teknoloji yatırımlarını artırıyor

Bosch, Kuzey Amerika teknoloji yatırımlarını artırıyor
Bosch, 2022'de Kuzey Amerika'da, 420 milyon doları elektrifikasyon ve yakıt hücreleri için otomotiv endüstrisi ile ilgili "mobilite çözümleri" dahil olmak üzere 664 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Bu hafta Informa Tech Automotive Group'un Tier 1 Yılın Tedarikçisi seçilen Bosch yöneticileri, yatırımın bir kısmının hızla artan malzeme maliyetlerini dengelemek için Kuzey Amerika'daki geliştirme ve üretimi yerelleştirmek için kullanılacağını belirtiyor. Çelik, plastiklerde kullanılan reçineler ve elektrik motorlarında kullanılan bakırın fiyatları son iki yılda üç katına çıktı.

Bosch'un Amerika'daki mobilite çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı Paul Thomas, otomotive yapılan yatırımın elektrifikasyon tarafından yönlendirildiğini söylüyor. 2021'de Bosch müşterileri elektrifikasyon projelerine 12 milyar dolar taahhüt etti.

Thomas, araçların bilgi işlem gücünün de arttığını söylüyor. 2022 ve 2023'te üretilen araçların, 2019'da üretilenlerden önemli ölçüde daha fazla bilgi işlem gücüne sahip olacağını ve Bosch'un gofretten başlayarak kendi yarı iletkenlerini üretmeyi taahhüt eden tek büyük otomotiv bileşenleri tedarikçisi olduğunu söylüyor. İlgili teslim süreleri ve ekonominin diğer sektörlerinden yarı iletkenlere yönelik artan talep göz önüne alındığında, endüstriyi rahatsız eden yarı iletken kıtlığının ne zaman sona ereceğini tahmin etmenin zor olduğunu söylüyor.

Bosch, yalnızca ulaşım için değil aynı zamanda ev eşyalarına güç sağlamak için de kullanılabilen yakıt hücreleri gibi teknolojilere de yatırım yapıyor. Şirket, geçen yıl çamaşır ve kurutma makineleri gibi tüketici ürünlerine olan talebin %20 arttığını gördü.

“COVID-19 pandemisi, tedarik zinciri kesintileri, hammadde maliyet artışları ve daha fazlasıyla ilgili olumsuz rüzgarlarla karşı karşıya kalırken, Kuzey Amerika'daki ekibimiz bu zorlukların üstesinden gelmek ve bölgedeki işin büyümesini ve toparlanmasını desteklemek için yükselmeye devam ediyor, ”diyor Bosch'un Kuzey Amerika'daki başkanı Mike Mansuetti, geçen yıl 13,5 milyar dolarlık satış bildirdi.

Mansuetti, ağır hizmet kamyonları için mobil yakıt hücrelerinin, elektrolizin ve ısıtma gibi ev veya ticari kullanımlar için sabit yakıt hücrelerinin geliştirilmesi dahil, "Hidrojen ekonomisi için her şeyimiz var" diyor.

"Hidrojen portföyümüz, başka hiçbir şirketin eşleşemeyeceği şekilde birden fazla alanda geniş. Bu etki alanları arası bilgi, Bosch'un iklim açısından nötr bir çözüm olarak hidrojeni kullanma konusunda lider olmasını sağlayacaktır. Ve önümüzdeki yıllarda Kuzey Amerika bölgesinde hidrojen çözümlerinin yerel üretimine bağlıyız” diyor.

Küresel olarak Bosch, mobil yakıt pilleri için sermaye harcamasını 2021 ile 2024 arasında 1 milyar doların üzerine çıkaracak.

Bosch ayrıca hidrojen elektrolizi için bileşen işine giriyor. Şirket, on yılın sonuna kadar bu yeni iş alanına yaklaşık 600 milyon dolar yatırım yapacağını söylüyor – bunun yarısı, 2025 için planlanan pazarın piyasaya sürülmesi sırasında.

Bosch, suyu hidrojen ve oksijene ayırmak için elektroliz kullanan elektrolizörler için bileşenler geliştiriyor. İdeal olarak, bu amaç için elektrik, rüzgar veya güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilir ve bu da yeşil hidrojen olarak adlandırılır. Bosch, akıllı bir modül oluşturmak için güç elektroniği, sensörler ve bir kontrol ünitesi ile bir araya gelen hidrojen elektroliz sisteminin çekirdeği olan yığını sağlıyor.

ABD'de Bosch, elektrolizör teknolojisinin pazara temiz hidrojeni nasıl getirebileceğini değerlendiriyor. ABD Enerji Bakanlığı'nın iki taraflı Altyapı Yatırımı ve İşler Yasasına dayanan 9,5 milyar dolarlık Temiz Hidrojen Girişimi tarafından yaratılan fırsatlar özellikle ilgi çekicidir.

Merkezi olmayan yakıt hücresi, Bosch için bir başka stratejik odak noktasıdır. Bosch Katı Oksit Yakıt Pili enerji tedarik sistemi, elektrik ve ısı üretmek için hem yenilenebilir yakıtları (örneğin, rüzgar veya güneşten gelen hidrojen) hem de geleneksel yakıtları (biyometan veya doğal gaz) kullanabilir. Teknoloji, kentsel yerleşim alanlarında, ticari binalarda, endüstriyel tesislerde ve veri merkezlerinde kullanılabilir.

Son Haberler