Bu belirtiler varsa telefonunuz dinleniyor olabilir! İşte yapmanız gerekenler

Bu belirtiler varsa telefonunuz dinleniyor olabilir! İşte yapmanız gerekenler
Akıllı telefonunuzun sizi dinlediğini biliyor muydunuz? Telefon dinlemesini önlemek ise çok basit. Bu belirtiler varsa bu pratik yöntemi deneyebilirsiniz.

Hayatımızın büyük çoğunluğu artık telefonlarda geçiriyoruz ancak ne tür bir tehlikenin içinde olduğunu bilmiyoruz. Eğer telefonunuzda bu belirtiler varsa dinleniyor olabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun konuşmalarınızı 'dinlemesini' engellemenin çeşitli yolları vardır.

SADECE CASUS YAZILIMLAR DEĞİL BÜYÜK FİRMALARDA REKLAM İÇİN DİNLİYOR

Bir şey, bir ürün veya gidilecek bir yer hakkında konuştuktan birkaç dakika sonra, arama yapmadan bile, sosyal medya sayfalarımızda az önce konuştuğumuz şeyle ilgili reklamlar çıktığını çoğu zaman tecrübe etmişsinizdir.

Sanal özel ağ (VPN) hizmet sağlayıcısı NordVPN'e göre, pek çok insan telefonlarının pazarlama amacıyla casusluk yapmak için kullanıldığından şüpheleniyor.

Geçtiğimiz yıl NordVPN tarafından yapılan bir araştırma, izleme uygulamalarının kurulumunda yüzde beşlik bir artış olduğunu ortaya koydu.

Yine de bazı kullanıcılar, herhangi bir izleme uygulaması yüklü olmasa bile akıllı telefonlarının kendilerini gözetlediğinden şüpheleniyor. Ve bu şüpheleride maalesef başından beri doğruydu.

Siri, Google Assistant ya da Alexa gibi sanal asistanlar kullanıcılarını her zaman dinler. Sesli komutu duyabilmeleri ve yardımcı olabilmeleri için sürekli dinlemek zorundadırlar.

Tabi dinlemeler sadece bunlarla sınırlı değil. Telefon dinlemeleri artık çok kolay hale gelmiş durumda. Kolaylıkla yapılabilen bu casusluk herkesin başına büyük dertler açabilir.

Birçok kişi belli bir miktar paranoyanın sağlıklı olduğu konusunda hemfikirdir. Üç haneli bir isme sahip birinci sınıf bir casus olmasanız da, üzerinizde ve çevrenizde kullanılabilecek yaygın casus yazılımların farkında olmak önemlidir.

Size karşı kullanılan casus yazılımlar huzurunuzu kaçırabilir, şantaj olarak kullanılabilir, kişisel ve finansal bilgilerinizi tehlikeye atabilir veya kötüye kullanabilir. Ayrıca, bu casus yazılım cihazlarında yakalanan görüntü veya ses kayıtlarından herhangi biri yanlış ellere geçerse, güvenliğiniz için büyük bir utanç veya risk olabilir.

Belki de hayatınızda hassas bir dönemden geçiyorsunuz ya da başka birinin sizi izlemesi ya da dinlemesi endişesi olmadan rahatlamak istiyorsunuz. Bulunduğunuz alanlarda casus yazılımların dolaşmasını istememenizin nedeni ne olursa olsun, size casus yazılımları nasıl kontrol edeceğinizi ve hangi ürünlerin gizliliğinizi casus yazılımlardan korumaya yardımcı olabileceğini göstereceğiz.

İşte telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini öğrenebileceğiniz yöntemler.

Cep telefonunuzu özellikle çok fazla kullanmadığınız zamanlarda normalden daha fazla şarj etmek durumunda kalıyorsanız, bu dinlendiğine dair önemli bir işaret olabilir.

Telefonunuzu kullanırken, cızırtı ve yankı duyuyorsanız, dinleniyor olabilirsiniz.

Konuşmalarınız derinden geliyorsa ve aynı olay gün içinde 2 kez tekrarlanırsa, yine dinlenme ihtimaliniz yüksektir.

Eğer 'Casus yazılım' varsa, telefon kullanılmaya başladığında kaynağa istem dışı SMS gönderir .Bu nedenle ilk yapmanız gereken, ayrıntılı fatura istemek. Faturada sizin bilmediğiniz SMS görürseniz, telefonunuzda casus yazılım bulunma ihtimali çok yüksek.

Telefonunuzu 1 saat boyunca masaya bırakın. Sonra elinizde tutun. Eğer sıcaklık hissediyorsanız, bu telefonunuzun dinlendiğini gösterir. Bunu gün içinde birkaç saat sonra tekrarlayın. Sonuç aynı ise dinleniyor olabilirsiniz.

NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

Uzmanlar, dinlemelere karşı telefonunuzu sürekli olarak format atmanız gerektiğini söylüyor. Yani, belli periyotlarda 'Fabrika ayarlarına dön' seçeneğini tercih ederek telefonunuzun casus yazılım tarafından dinlenmesini önleyebilirsiniz.

Bunun haricinde ne işe yaradığını bilmediğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Ayrıca çeşitli güvenlik yazılımlarını kullanarak kendinizi güvene alabilirsiniz.

Son Haberler