CES 2023'te öne çıkan 10 teknoloji yeniliği

CES 2023'te öne çıkan 10 teknoloji yeniliği
Geçtiğimiz hafta Las Vegas'ta düzenlenen CES teknoloji fuarında elektrikli arabalar ve teknelerden kablosuz TV'lere ve en yeni telefon ve tabletlere kadar çok çeşitli yenilikler sergilendi. Bunların bazıları gerçek dünyadaki büyük sorunları çözmeyi amaçlıyordu. Bazıları hayatınızı daha eğlenceli hale getirmeyi amaçlıyor bazıları ise biraz uçuk. İşte öne çıkanlar

Associated Press muhabirleri geçen haftayı en heyecan verici, ilginç ve sıra dışı teknolojik yenilikler için kavernöz sergi salonlarını tarayarak geçirdi.

Gazeteciler CES Unveiled etkinliğinde Fransız startup AtmosGear'ın uzaktan kumandalı, elektrikli inline patenleriyle eğlenceli vakit geçirdiler.

Bataryanın 20 mil (32 kilometre) gittiğini söyleyen kurucu Mohamed Soliman, insanların bu patenleri elektrikli bisikletler ya da scooterlar gibi işe gidip gelmek için uygun bir yol olarak görmesini umuyor.

Soliman, "Amacım herkesin yeniden paten kaymaya başlaması çünkü bu çok eğlenceli, paten kayan insanları her gördüğünüzde yüzlerinde kocaman bir gülümseme oluyor" dedi.

Bel çantasında akü ve patenlere bağlı kablolar bulunuyor. Şarj edilmeleri gerektiğinde ya da patenciler kendi güçleriyle seyahat etmek istediklerinde normal paten olarak da kullanılabiliyorlar.

500 dolarlık patenler ön sipariş için hazır. Şirket şu ana kadar 150 çift sipariş aldı ve üretime başlamak için 200 sipariş hedefliyor.

PARTİYE GETİRİLECEK TEKNOLOJİ

Güney Koreli şirket Prinker tarafından sergilenen bir el cihazı, geçici dövmeleri hızlı ve kolay bir şekilde uygulamanıza olanak tanıyor.

Cihaz, binlerce tasarımdan oluşan bir kütüphaneye veya şirketin uygulamasıyla kendi tasarımınızı yapma seçeneğine sahip kozmetik sınıfı mürekkep kullanıyor. Bir dövme seçtikten sonra, cihazı uygulanmasını istediğiniz yere doğru sallamanız yeterli. Dövmeler su geçirmez ancak sabunla yıkanabiliyor.

Amiral gemisi modeli 279 dolar ve daha küçük bir model 229 dolar. Bin dövmeye yetecek mürekkep kartuşları 119 dolar.

Saçınızı geçici olarak renklendirmek için bir aksesuar da var.

GÖZ DİKTİĞİMİZ MUTFAK TEKNOLOJİSİ

GE Profile, çalışırken malzemelerinizi haznede tartmanıza olanak tanıyan akıllı bir mikser tanıttı.

Mikser ayrıca doku ve viskozitedeki değişiklikleri izleyebilen ve hızı buna göre ayarlayabilen bir otomatik sensöre sahiptir. Aşırı karıştırmayı önlemek için kendini otomatik olarak kapatıyor.

Sesle kontrol özelliğine sahip olduğundan, mikseri çalıştırmak için işinizi bırakıp ellerinizi yıkamak zorunda kalmazsınız.

Tüm bu hassasiyet ucuza gelmiyor - mikser 999,95 dolar ve sadece Crate & Barrel'da mevcut.

AİLENİZE ALABİLECEĞİNİZ TEKNOLOJİ

Bird Buddy, bazı ikramları yemek için uçarken tüylü arkadaşların fotoğraflarını çeken akıllı bir kuş besleyicisini gösterdi. Girişim, yapay zeka teknolojisinin 1.000'den fazla kuş türünü tanıyabildiğini ve kullanıcıların ne tür kuşları beslediklerini bir mobil uygulama aracılığıyla paylaşmalarına olanak tanıdığını söylüyor.

Şirketin kurucu ortağı ve baş donanım sorumlusu Kyle Buzzard, "Koleksiyonu bir tür oyunlaştırmaya çalışıyoruz, böylece oynayabileceğiniz gerçekten eğlenceli bir oyun - neredeyse arka bahçenizdeki gerçek hayvanlar ve vahşi yaşamla gerçek hayattaki Pokémon Go gibi" dedi.

Ürün şimdiden arka bahçelerine hangi kuşların geldiğini dünyaya göstermek isteyen tüketicilerin ilgisini çekmiş durumda.

2020'de bir Kickstarter projesi olarak başlayan şirket, kuş yemliklerini Eylül ayında göndermeye başladığını ve envanterindeki 100.000'in tamamını sattığını söylüyor. Temel besleyicinin fiyatı 199 dolar.

ÇOCUKLARINIZA ALINACAK TEKNOLOJİ

Heyecanlı robodog Dog-E ile tanışın.

Oyuncak üreticisi WowWee tarafından tanıtılan Dog-E, bir milyondan fazla olası ışık, ses ve kişilik özelliği kombinasyonuna sahip.

Dog-E boş bir tuval olarak başlıyor ve siz onu kurdukça kişiliğini geliştiriyor.

Uygulamaya bağlı oyuncağın sesleri duymak için ses sensörleri, yanlarında ve gövdesinde dokunma sensörleri ve salladığında ışıklı simgeler ve mesajlar gösterecek şekilde programlayabileceğiniz bir kuyruğu var.

WowWee'den Jessica Kalichman bunun gerçek bir yavru köpek sahibi olamayanlar ya da alerjisi olanlar için iyi bir seçenek olduğunu söylüyor.

"Bence henüz köpek sahibi olmaya hazır olmayanlar için bu, ona bakmak, onu beslemeyi öğrenmek, ona bakmak ve gerçekten bir aile için bu denemeyi yapmak için harika bir test" dedi.

WowWee, Dog-E'nin Eylül ayında mağazalarda olmasını bekliyor. Oyuncak 79 dolara satılacak. Oyuncağın hareketlerini kontrol etmek için kullanılan uygulama abonelik gerektirmiyor.

İYİLİK İÇİN TEKNOLOJİ

Bir avokadonun tam olarak ne zaman olgunlaştığını bilmek kulağa biraz niş gelebilir, ancak Hollandalı girişim OneThird bunun gıda israfını azaltmaya yardımcı olacak bir anahtar olduğunu düşünüyor.

Şirket, süpermarketler için tasarlanan ve şu anda Kanada'da test edilen ve bir avokadonun hala sert mi yoksa yemeye hazır mı olduğunu söyleyebilen bir avokado tarayıcısını tanıttı.

OneThird halihazırda avokado, domates, çilek ve yaban mersininin raf ömrünü tahmin etmek için yetiştiriciler, distribütörler ve tedarik zincirindeki diğer kişilerle birlikte çalışıyor ve daha fazla ürün eklemek için çalışıyor.

Birleşmiş Milletler'e göre, küresel olarak tüm gıdaların yaklaşık üçte biri çöpe atılıyor. Bunun azaltılması, metan üreten çöp sahalarına daha az gıda atığı atılması anlamına gelecektir.

EVCİL HAYVANLAR İÇİN TEKNOLOJİ

Köpeğiniz sizinle konuşabilseydi ne derdi hiç merak ettiniz mi?

FluentPet bir sonraki en iyi şeyi vaat ediyor - şirketin söylediğine göre evcil hayvanınızı acıktığında, dışarı çıkması gerektiğinde ya da oynamak istediğinde basması için eğitebileceğiniz düğmeler.

Düğmeler, hextile adı verilen altıgen şekilli plastik bir matın içinde geliyor. Hextile'ler birbirlerine bağlanarak daha büyük bir düğme koleksiyonu oluşturulabiliyor.

FluentPet CEO'su Leo Trottier, "Köpeklerin, düğmelerin hassasiyeti ve spesifikliği sayesinde anlaşıldıklarını bildiklerinde, daha az şikayet ettiklerini görüyoruz çünkü artık ne istediklerini gerçekten iletip iletmediklerini merak etmiyorlar" dedi.

CES'te şirket, köpekleri bir düğmeye bastığında sahiplerini bilgilendiren ve düğmelerin nasıl kullanıldığına dair veri toplayan yeni bir uygulama olan FluentPet Connect'i duyurdu.

Fluent Pet'in başlangıç kiti, hextiles, bir hoparlör ve altı düğme ile birlikte 159.95 dolara geliyor. Uygulama abonelik gerektirmiyor.

BİR SONRAKİ KONFERANS GÖRÜŞMENİZİ DAHA HEYECANLI HALE GETİRECEK TEKNOLOJİ

Aynı eski video konferans görüşmelerinden bıktınız mı? Zero Distance bu sorunun cevabını bulabileceğini düşünüyor.

Şirketin Wehead cihazı, bir toplantıdaki insanların uzaktaki bir katılımcının odada onlarla birlikte olduğunu hissetmelerine yardımcı oluyor.

Cihaz, göz doktorunda bulabileceğiniz bir makineye benziyor, ancak ön tarafında ekranlar var. Uzaktan katılan kişi 3 boyutlu olarak oradaymış gibi görünüyor ve etrafına baktığında ya da başını salladığında makine de hareket ediyor.

Wehead standart bilgisayar veya akıllı telefon web kameralarıyla çalışıyor.

Wehead'in yaratıcısı Ilia Sedoshkin, "Masanın etrafında birkaç kişi varsa ve sadece bir ekran varsa, herkes ekranı göremez ve dizüstü bilgisayardaki kişi de herkesi göremez" dedi. "Bu bariz bir uygulama."

"Ancak haftada 40 saatini ev ofislerinde geçiren insanlar için diğer insanları çok fazla görmüyorlar. Dolayısıyla, masanızda biraz yer kullanarak odada gerçek bir insan olduğunu hissetmek size daha az yalnızlık verebilir," diyor Sedoshkin.

Wehead'in fiyatı 1.555 dolar, profesyonel versiyonu ise 4.555 dolar.

EN ÇOK EVE GÖTÜRMEK İSTEDİĞİMİZ YENİLİK

Japon Yukai Engineering, robotik fufuly yastığının nefes alma ritmini taklit ederek kullanıcıların rahatlamasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yumuşak, kabarık yastık, karnınıza doğru tuttuğunuzda titreşerek nazikçe genişliyor ve daralıyor. Buradaki fikir, nefesiniz yastığın hareketiyle senkronize olmaya başladıkça daha yavaş ve derin nefes alacağınızdır.

Tokyo Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara dayanarak geliştirilmiştir.

Yukai CEO'su Shunsuke Aoki, yastığın işlerinden uzaklaşmakta zorlanan uzaktan çalışanlara yardımcı olabileceğini söyledi.

CES'te sergilenen versiyon bir prototip. Şirket ortak arıyor ve bu yıl üretime başlamayı umuyor.

EN İYİ ÜNLÜ GÖRÜNÜMÜ

Şarkıcı ve dansçı Paula Abdul, sesli güneş gözlüğü serisi Idol Eyes'ın lansmanı için CES'e geldi.

"Associated Press'e konuşan Abdul, "Uzun zamandır teknoloji dünyasına girmek istiyordum ama bunu kendime özgü bir şekilde yapmak istedim" dedi.

199 dolardan başlayan fiyatlarla satılan güneş gözlükleri beş saatlik pil ömrüne sahip ve Bluetooth bağlantısı aracılığıyla çerçevelerin kollarından ses çalıyor. Müzik dinleyebilir ya da aramaları yanıtlayabilirsiniz.

Grammy ve Emmy ödüllü sanatçının ilk gözlük koleksiyonu yedi renkte, polarize ve mavi ışık filtreli camlarla sunuluyor.

Abdul, "Ben sadece moda, hareket ve teknolojiyi birleştiriyorum," dedi. "Kalbimin attığı yer burası."

Son Haberler