ChatGPT ile saatte 100 dolar kazanabilme şansına sahipsiniz

ChatGPT ile saatte 100 dolar kazanabilme şansına sahipsiniz
Üretken yapay zekanın yükselişi ile birlikte yeni iş kolları da oluşmaya başlarken, ChatGPT'yi doğru şekilde kullanabilirseniz çok iyi şekilde ek gelir elde etme imkanına sahipsiniz. İşte detaylar...

Üretken yapay zeka botu ChatGPT'nin popülerliği hızla artmaya devam ediyor. Yatırım bankası UBS'ye göre, Kasım 2022 tarihinde yayımlanmasından bu yana 100 milyondan fazla kullanıcı topladı.

Üretken AI botu pek çok farklı kullanıma sahip. Soruları yanıtlayabiliyor, e-postalar ve makaleler oluşturabiliyor, kullanıcıların girdiği metinleri özetleyebiliyor ve hatta özgeçmişinizi bile yazabiliyor. Ve birçok şirket kendi içeriklerini oluşturmak için bu araca yöneliyor.

İş piyasası Upwork'te yetenek çözümleri başkan yardımcısı Margaret Lilani, "Bu iş kategorisine yüksek talep görüyoruz" diyor. Başka bir deyişle şirketler, yapay zeka botlarını kullanabilen ve serbest çalışacak işçiler istiyor.

Ek iş arıyorsanız ve teknoloji ve dil konusunda beceriniz varsa, işverenlerin ChatGPT kullanarak LinkedIn gönderileri, blog gönderileri, podcast şov notları ve hatta Twitter ve Instagram için sosyal medya gönderileri gibi içerikler oluşturmasına yardımcı olacak bir iş seçmeniz etkili olabilir. Günümüzde şirketler, markalarını oluşturmak için fazla mesai yapmak zorunda kalıyor. Küçük işletmelerin kurumsal müşteriler bulmasına yardımcı olan danışmanlık şirketi BoldHaus'un kurucusu Angelique Rewers, "İnternet sitenizde ve sosyal medyada ne kadar içerik yayınlamanız gerektiğine ilişkin çıta yükseldi" diyor. Bu da daha fazla içeriğe duyulan ihtiyaç anlamına geliyor.

AI İçerik Asistanı arayışında artış

Şirket çalışanları ve yöneticilerinin sürekli ihtiyaç duydukları konuşmalar, webinarlar, sunumlar ve benzeri pek çok farklı etkinlik noktasında, Rewers'ın kullandığı adıyla "AI içerik asistanı" olarak çalışacak kişiler devreye giriyor. Bu etkinliklerin ses dosyalarını kaydedip, Rev veya Otter.ai gibi bir transkripsiyon hizmetine gönderip, daha sonra da metnin en ilgili bölümünü ChatGPT'ye girerek, botu, ihtiyaç duyulan içeriği oluşturması için yönlendirmek mümkün oluyor.

Rewers, "Bir transkripsiyonu tam anlamıyla kopyalayıp yapıştırabilir ve "bunu beş ipucu içeren 700 kelimelik bir blog makalesine dönüştürün" diyebilirsiniz" diyor. Asistanın görevi transkripsiyonu alıp ChatGPT'ye koymak, komut istemini vermek ve sonuç bittiğinde "bozuk olmadığından emin olmak için" sonucu yeniden okumak oluyor.

Ayrıca bütün bu süreci öğrenmek için uzun bir vakit harcamanız da gerekmiyor. Rewers, hem transkripsiyon (deşifre) hizmetlerinin hem de ChatGPT'nin nasıl çalıştığını öğrenmenin sadece birkaç hafta alacağını belirtiyor: "İstemleri bir kez hallettikten sonra, bunu yapmak çok kolay."

Saatte 100 dolar kazanmak...

AI içerik asistanları iyi paralar da kazanabiliyor. Rewers'ın söylediğine göre "Saatte 20 ila 100 ABD Doları arasında, herhangi bir yerden ücret alabilirsiniz." Upwork, Fiverr gibi sitelerde hizmetlerinizi sunabilir ve herhangi bir şirketin aktif olarak bu tür bir asistan araması durumunda bu beceriyi LinkedIn profilinize ekleyebilirsiniz.

Rewers, bu tür bir yan iş söz konusu olduğunda, "Bunun ortadan kalkacağını düşünmüyorum" diyor ve ekliyor: "En büyük yeni ek iş, yapay zekayı kullanmak ve işletme sahiplerinin yapay zekayı kullanmasına yardımcı olmak olacak."

Son Haberler