ChatGPT'nin mimarı uzaktan çalışma modeline ateş püskürdü

ChatGPT'nin mimarı uzaktan çalışma modeline ateş püskürdü
Open AI CEO'su Sam Altman, COVID-19 pandemisiyle hayatımıza giren uzaktan çalışma metoduna adeta ateş püskürdü. Bu modelin bir deney olduğunu söyleyen Altman, tamamen hata olduğunu söyleyerek artık bu modelin sona erdiğini belirtti.

Son dönemlerde en çok konuştuğumuz yapay zeka araçlarından ChatGPT'nin yaratıcısı Open AI'nin CEO'su Sam Altman, verdiği röportajda dikkat çeken açıklamalar yaptı. COVID-19 pandemisiyle hayatımıza giren uzaktan çalışma yöntemini eleştiren Altman, bunun artık geride kaldığını açıkladı. Sam Altman'in konuyla ilgili kendi haklı gördüğü bazı nedenleri vardı.

Stripe isimli fintech şirketinin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Sam Altman, uzaktan çalışma yöntemini aslında bir deney olarak gördüğünü ve denenmesi hata olan bu deneyin sona erdiğini söyledi. Teknoloji endüstrisinin en büyük hatalarından bir tanesinin uzaktan çalışma olduğundan bahseden Open AI CEO'su, zaten mevcut teknolojilerin buna uygun olmadığının altını çizdi. Sam Altman, özellikle de yeni başlayan şirketler için yüz yüze çalışmanın kritik önem arz ettiğini savundu.

"Uzaktan çalışma, yaratıcılığın kaybolmasına neden oldu"

"Ürün ne kadar belirsiz ve erken aşamada olursa, ekibin yüz yüze çalışma ihtiyacı o kadar artar." şeklinde bir ifade kullanan Open AI CEO'su, pandemi döneminde kurulan veya genişlemeye çalışan yeni şirketlerin, tam da bundan kaynaklı olarak istedikleri noktaya gelemediklerini söyledi. Sam Altman, uzaktan çalışmanın yaratıcılığı düşürdüğünü, bunun sonucunda da daha start-up aşamasında olan pek çok projenin ölü olarak doğduğunu belirtti.

Sam Altman, katıldığı etkinlikte sadece uzaktan çalışma metodu ile ilgili konuşmadı. Yapay zeka ile ilgili tartışmalarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Sam Altman, yapay zeka teknolojilerinin "aşırı ciddiyetle" ele alınması gerektiğini söyledi. Hatırlayanlarınız olacaktır; ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde bir heyet oluşturup, yapay zeka üzerine çalışan Open AI, Microsoft ve Google gibi şirketler ile bir araya gelmişti. Sam Altman, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada riskler konusunda herkesin aynı noktada olduğunun altını çizmişti.

Son Haberler