Çocukların verilerini sakladığı için Microsoft'a milyonlarca dolar ceza!

Çocukların verilerini sakladığı için Microsoft'a milyonlarca dolar ceza!
Microsoft, ABD'de açılan çocuk gizliliği ile ilgili bir davada cezaya mahkum edildi. Şirket, kendi hatasnı kabul ederken, ceza kapsamında 20 milyon dolar tazminat ödemesi yapacak.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, ABD'de açılan bir dava nedeniyle 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Davanın konusu ise Xbox sahibi olan çocuk kullanıcılar. Microsoft, sağduyulu bir açıklama ile hatasını kabul etti. Gelin bu olayın detaylarına yakından bakalım.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından yöneltilen suçlamaya göre Microsoft, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını (COPPA) ihlal etti. FTC tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, 13 yaşından küçük çocuklara ait kişisel verileri, yasal çerçeveden çok daha uzun süre boyunca sunucularında sakladı. FTC, Microsoft'un 2021 yılının sonuna kadar bunu yaptığını belirtti.

Microsoft, verileri tuttuğunu kabul etti ancak bu veriler herhangi bir sızıntıya kurban gitmedi

Xbox'ın üst düzey yöneticileri arasında yer alan Dave McCarthy tarafından yapılan açıklamalarda, "Maalesef müşteri beklentilerini karşılayamadık ve güvenlik önlemlerimizi geliştirmeye devam etme emrine uymaya kararlıyız. Daha fazlasını yapabileceğimize ve yapmamız gerektiğine inanıyoruz ve topluluğumuz için güvenlik, mahremiyet ve güvenlik taahhüdümüzde sadık kalacağız. Veriler hiçbir zaman kullanılmadı, paylaşılmadı veya paraya dönüştürülmedi." ifadeleri kullanıldı. McCarthy ayrıca Microsoft altyapısındaki bir sorundan kaynaklı olarak verilerin silinmediğini, sorunu tespit ettikten sonra düzeltmeyi yaptıklarını ve verilerin otomatik olarak silindiğini belirtti.

Microsoft, 20 milyon dolara ek olarak, sistemlerinde bazı değişiklikler de yapacak

ABD Adalet Bakanlığı, dava kapsamında Microsoft'un bazı değişikliklere gitmesi için de talimat verdi. Buna göre; çocukları için Xbox hesabı açan ebeveynler, çocuklara yönelik ek gizlilik seçenekleri ile ilgili bilgilendirilecekler. Ayrıca 2021 yılından önce açılan tüm çocuk hesaplarının, bir ebeveyn hesabına bağlanması gerekecek. Microsoft, bunlara ek olarak çocuklara ait kişisel verileri silip, ebeveyn hesabından izin alarak söz konusu verileri işleyecek.

Son Haberler