Disney'den şaşırtan karar: 7 bin kişiyi işsiz bırakacaklar

Disney'den şaşırtan karar: 7 bin kişiyi işsiz bırakacaklar
Eğlence devi Disney, şirket giderlerini azaltma amacıyla daralmaya gidiyor. Bu nedenle şirkette çalışan 7 bin kişi 2 ay içerisinde işten çıkarılacak. Disney'in Metaverse birimi de kapatılacak.

Küresel ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler ve artan rekabet dev şirketlerin metaverse planlarında değişikliklere yol açıyor. Microsoft ve Tencent'in ardından Disney de metaverse ile arasına mesafe koyma kararı aldı. Eğlence devinin yeniden yapılanma çerçevesinde metaverse birimini kapatacağı bildirildi.

7 BİN KİŞİ İŞTEN ÇIKARILACAK

Eğlence devi Disney, işletme giderlerini azaltmak için yeniden yapılanmaya gidiyor. Şirket bu kapsamda iki ay içinde 7 bin çalışanını işten çıkartırken, metaverse birimini de kapatacak. Şirketin böylece işletme giderlerinde 5,5 milyar dolar tasarruf sağlamayı planlanladığı bildirildi.

METAVERSE BİRİMİ KAPATILACAK

Wall Street Journal'de yer alan habere göre Disney, 50 kişiden oluşan metaverse birimi çalışanları ile yollarını ayıracak. Metaverse bölümü, Şubat 2022'de Disney izleyicileri ile etkileşim için yeni yollar yaratılması için kurulmuştu. Şirketin kararında olumsuz ekonomik koşullar ile sektörde artan rekabetin etkili olduğu ifade edildi. Metaverse ekibine liderlik yapan Mike White ise şirkette kalacak.

Disney, 28 Aralık 2021'de Disney tema parklarında kullanılmak üzere "sanal dünya simülatörünün" patentini almıştı. Böylece artırılmış gerçeklik ile eğlence sektörüne yeni bir yön verilmesi planlanmıştı. Ayrıca metaverse teknoloji ile spor bahisleri entegrasyonuna ilişkin de çalışmalar yapılmıştı.

Maliyetler ve ekonomik koşullar nedeniyle Microsoft, metaverse şirketini kapatma kararı almıştı. Tencent de sanal gerçeklik projesi ile ilgili planında değişikliğe gitmişti.

Son Haberler