Dünyanın en büyük roketi için tarih verildi: SpaceX Starship'i tekrar fırlatıyor!

Dünyanın en büyük roketi için tarih verildi: SpaceX Starship'i  tekrar fırlatıyor!
Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen ilk test denemesinde başarısız olan Starship roketi için SpceX ikinci fırlatma tarihini açıkladı.

Sansasyonel bir fırlatma girişimi ve ardından geçen ayın sonlarında bir Starship roketinin patlamasından sonra, SpaceX yakında başka bir girişim için can atıyor. Bildiğiniz üzere Musk'ın şirketi dünyanın en büyük roketi için fırlatma denedi, fakat 40 km yükselen roket patlama nedeniyle testlerin geçemedi.

Starship, itme ve taşıma kapasitesi açısından dünyanın en büyük roketidir ve SpaceX bir süredir Teksas, Boca Chica'daki tesisinde bunu geliştirmeye devam ediyor. Şirket ilk olarak 2020'de testlerini başladığı roket için, geçtiğimiz haftalarda ilk yörünge uçuş testini gerçekleştirdi. Ancak başarısızlıkla sonuçlandığı için iptal edildi ve ileri bir tarihe ertelendi. Şimdi de yeni tarih resmen verildi.

Starship için ikinci fırlatma tarihi belli oldu

SpaceX, Starship'in ikinci kalkış testi için fırlatma programını açıkladı. Starship, Mars'a insan göndermek için tasarlanmış en güçlü roket olma özelliğini taşıyor. Roket, 15 Haziran'da, Teksas'ın güney ucundaki SpaceX'in özel uzay limanından kalkış yapacak.

Test uçuşu sırasında, Starship'in alt kısmı olan Super Heavy roketi, 33 motoruyla ateşlenecek ve uzay aracını Meksika Körfezi üzerinden uzaya doğru fırlatacak.

Yaklaşık iki buçuk dakika sonra, Super Heavy roketi yakıtının çoğunu harcayacak, Starship'ten ayrılacak ve okyanusa düşecek. Starship ise kendi motorlarını kullanarak neredeyse yörünge hızlarına saatte yaklaşık 27 bin kilometreye ulaşacak.

Son olarak Starship daha sonra gezegenin neredeyse tam bir turunu tamamlayacak ve Hawaii yakınlarında Dünya'nın atmosferine yeniden girecek. Kalkıştan yaklaşık bir buçuk saat sonra Pasifik Okyanusu'na iniş yapması bekleniyor.

Kaynak: SpaceX
Derleme: Veteknoloji

Son Haberler