Ekran görüntüsü alanlar dikkat! Verileriniz ele geçirilebilir

Ekran görüntüsü alanlar dikkat! Verileriniz ele geçirilebilir
Windows 10 ve Windows 11 kullananları ilgilendiren bir güvenlik açığı tespit edildi. Ekran Alıntısı Aracı'nda bulunan bu güvenlik açığı, kullanıcıların verilerinin ikinci şahısların eline geçmesine neden olabilir.

Siber güvenlik uzmanları, tüm Windows 10 ve Windows 11 kullanıcılarını ilgilendiren bir güvenlik açığı tespit ettiler. Bu güvenlik açığı, "Ekran Alıntısı Aracı" isimli uygulamadan kaynaklanıyor ve kullanıcıların hassas verilerinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Gelin hep birlikte bu güvenlik açığı ile ilgili detaylara yakından bakalım.

Ekran Alıntısı Aracı, adından da anlaşılabileceği üzere ekran görüntüsü almaya yarıyor. Kullanıcı, ekran görüntüsü aldıktan sonra belirli alanlarda kırpma yapabiliyor. İşte söz konusu güvenlik açığı da tam olarak burada devreye giriyor. Kullanıcı, ekrandaki sadece belirli bir alanın ekran görüntüsünü aldığını düşünüyor olsa da arka planda, görüntünün tamamı saklanıyor. Bilgisayar korsanları uç noktada saklanan görüntünün tamamına ulaşırsa, kullanıcıya ait veriler sızdırılabilir.

haber-fotograflari-2023-03-22t163511-763.jpg

Adres gibi önemli bilgiler sızdırılabilir

Diyelim ki bir internet alışverişine ait sipariş numarasını Ekran Alıntısı Aracı ile ekran görüntüsü haline getirdiniz. Bilgisayar korsanları, o ekran görüntüsünün tamamına ulaşabilirler. Varsayalım ki aynı sayfada kredi kartı bilgileriniz, adresiniz, telefon numaranız ve bunlar gibi bazı bilgileriniz var. İşte tüm bu veriler bilgisayar korsanlarının eline geçebilir. Bu yüzden Wİndows 10 ve Windows 11 kullanıcılarını etkileyen bu güvenlik açığını "potansiyel olarak kritik" şeklinde nitelendirebiliriz.

Ne yapmalı?

Açık konuşmak gerekirse şu an için yapabileceğiniz en iyi şey, Windows 10 ve Windows 11'deki Ekran Alıntısı Aracı'nı kullanmamak olacaktır. Microsoft, şu an için konuyla ilgili bir açıklama yapmadı ancak güvenlik açığı sosyal medya ve diğer teknoloji sitelerinde de yayılmaya başladı. Yani Microsoft'un bu durumdan bihaber olması mümkün değil. Güvenlik açığını kapatacak bir güncelleme, sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Son Haberler