Elektrik faturaları neden yüksek geliyor? Elektrik faturalarını düşürmek için ne yapmalıyım?

Elektrik faturaları neden yüksek geliyor? Elektrik faturalarını düşürmek için ne yapmalıyım?
Elektrik faturalarınız yüksek geliyorsa eğer haberimizi okumanızı öneririz. Elektrik faturam çok geliyor, elektrik faturasını nasıl düşürebilirim soruları en fazla sorulan sorular arasında geliyor. Biz de sizler için elektrik faturlarını nasıl düşürebiliriz sorularının cevabını araştırdık.

Elektrik faturasını düşürmek için aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

1-Daha ucuz zamanları tercih edin: Türkiye'deki elektrik faturalandırmasında iki tarife uygulanıyor. Elektrik faturalarında tek zamanlı ve çok zamanlı tarife olarak geçer. Tek zamanlı tarifede hangi saatte kullanırsanız kullanın aynı Kwh ücretini ödersiniz. Çok zamanlı tarifeye geçerseniz eğer, elektrik kullanımı 3 farklı zaman dilimine ayrılıyor ve her bir zaman dilimi için ayrı fiyat tarifesi uygulanıyor. İlk zaman dilimi 06:00 ile 17:00 saatleri arasındaki gündüz dönemi oluyor. Gündüz dönemindeki fiyat tarifesi ortalama bir değer oluyor. İkinci zaman dilimi olan 17:00 ile 22:00 saatleri arası ise puant dönemi olarak geçiyor. Bu zaman dilimi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimidir. Üçüncü zaman dilimi ise, elektriğin en ucuz olduğu 22:00 ile 06:00 saatleri arası oluyor. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, fırın gibi çok fazla elektrik tüketen cihazlarınızı saat 22.00’dan sonra çalıştırırsanız faturlarınızın düşmesine önemli derecede etkisi olacaktır.

2-Enerji verimli aydınlatma kullanın: LED veya CFL gibi enerji verimli ampuller kullanarak elektrik tüketimini azaltabilirsiniz. Işıkları kapatmayı unutmayın ve gün ışığından maksimum fayda sağlamak için doğal ışığı kullanın.

3-Enerji tasarruflu ev aletleri kullanın: Yeni nesil enerji tasarruflu buzdolapları, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve diğer ev aletleri satın alarak enerji tüketimini azaltabilirsiniz.

4-Standby (bekleme) modunu kullanmayın: Ev aletlerini kullanmadığınızda, tamamen kapatmak yerine fişlerini çekerek enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Çünkü birçok elektronik cihaz, standby modunda bile enerji harcar.

5-İyi yalıtılmış bir ev oluşturun: İyi bir ev yalıtımı, ısı kaybını azaltır ve enerji tasarrufu sağlar. Pencereleri ve kapıları yalıtım şeritleriyle sızdırmaz hale getirin. İzolasyon malzemeleriyle çatı ve duvarları yalıtın.

6-Enerji verimli ısıtma ve soğutma sistemleri kullanın: Evinizi ısıtmak veya soğutmak için enerji verimli ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri kullanın. Termostat ayarlarını optimize ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

7-Su ısıtıcısını düşük sıcaklıkta kullanın: Su ısıtıcısının sıcaklık ayarını mümkün olduğunca düşük seviyede tutarak enerji tüketimini azaltabilirsiniz.

8-Bilinçli elektrik kullanımı: Elektrikli cihazları gereksiz yere kullanmaktan kaçının. Örneğin, elektrikli su ısıtıcısı yerine suyu ocakta ısıtmanız veya uzun süreli kullanmadığınız cihazların fişlerini çekmeniz enerji tasarrufu sağlar.

9-Doğal aydınlatmadan faydalanın: Gün boyunca doğal ışıktan maksimum fayda sağlamak için perdeleri açın ve gölgelik kullanmadan pencere önlerini temiz tutun.

10-Enerji tasarruflu prizler kullanın: Enerji tasarruflu prizler, elektronik cihazların bekleme modunda harcadığı gücü otomatik olarak keser ve enerji tasarrufu sağlar.

11-Enerji verimli güneş panelleri düşünün: Uzun vadede enerji maliyetlerini azaltmak için çatınıza enerji verimli güneş panelleri kurmayı düşünebilirsiniz. Güneş enerjisi, çevre dostu ve sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır.

Bu tavsiyeler, elektrik faturasını düşürmek için başlangıç noktası olabilir. Ancak her evin ve kullanıcının ihtiyaçları farklı olduğundan, enerji tüketimini analiz etmek ve özelleştirilmiş çözümler geliştirmek için enerji uzmanlarından veya elektrik şirketlerinden destek almanız da önemlidir.

Son Haberler